Σημαντικό προβάδισμα για κατάκτηση του τίτλου στην Α1 μπάσκετ των Ανδρών απέκτησε ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι», μετά τη νίκη τους με 64-51 στο ΣΕΦ την περασμένη Παρασκευή, νίκησαν με 63-52 τον Ολυμπιακό την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Πλέον η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη απέχει μόλις μία νίκη από την επιστροφή της στον θρόνο του ελληνικού μπάσκετ, την οποία θα έχει την ευκαιρία να την πάρει την Τετάρτη (12/6, 21.00) στο ΣΕΦ, προκειμένου να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα με sweep.

Κορυφαίος του τριφυλλιού και πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Ούκιτς με 17 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης ο Διαμαντίδης και Κάρι.

Στην αντίπερα όχθη, από τον Ολυμπιακό, που για ακόμη ένα ματς βραχυκύκλωσε από την πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων, ο Σπανούλης είχε 12 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με τον Ούκιτς να δείχνει «ζεστός» με 2/2 τρίποντα, προηγήθηκε γρήγορα με 8-0 στο 2′.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν είχε τα απογοητευτικά ποσοστά του πρώτου τελικού, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με Σπανούλη (2/3τριποντα) να βρίσκει λύσεις απέναντι στην άμυνα του Ούκιτς αρχικά και του Κάρι στη συνέχεια, έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 8-21(!), που ολοκληρώθηκε με αιφνιδιασμό του Παπανικολάου στην εκπνοή της πρώτης περιόδου (16-21). Σημαντική βοήθεια και από Πρίντεζη (6π.) σε αυτό το διάστημα.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης, έχοντας εξουδετερώσει τη γραμμή ψηλών του Παναθηναϊκού και με τον Διαμαντίδη σε άσχημη βραδιά, κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι με τον Χάινς και στο 15′ ξέφυγαν για πρώτη φορά με +8 πόντους (19-27).

Ο αρχηγός των «πρασίνων», πάντως, αφυπνίστηκε από τα 6.75 και έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για ακολουθήσουν Γκιστ, Ούκιτς και Μπράμος, με τον τελευταίο να μειώνει πίσω από τη γραμμή του τριπόντου σε 29-31 με τη λήξη του ημιχρόνου. Σταθερή αξία στην επίθεση του Παναθηναϊκού σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Ούκιτς με 13 πόντους.

Σε ανταλλαγή… πυρών από τα 6.75 επιδόθηκαν οι «αιώνιοι» μέχρι το 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Δύο από Κατσίβελη, που στη συνέχεια τραυματίστηκε κι έμεινε στον πάγκο, δύο από Μπράμος και ένα από Ούκιτς έφεραν τον αγώνα στα ίσια (41-41 στο 25′), με τον Σπανούλη να δίνει και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Η συνέχεια, πάντως, ανήκε στους «πράσινους» με τον Κάρι να πρωτοστατεί στο σερί 11-0 του Παναθηναϊκού με το οποίο προσπέρασε στα 30” πριν τη λήξη της περιόδου με +9 (52-43).

Ο Άντιτς με κάρφωμα μείωσε σε 52-45, αλλά οι διαμαρτυρίες του στοίχισαν μία τεχνική ποινή, που βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο με αέρα 8 πόντων (53-45).

Καθοριστική στην κυριαρχία των «πρασίνων» στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου η υπεροχή στα επιθετικά ριμπάουντ και η έφεση των Γκιστ και Λάσμε στα μπλοκ, τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» τα είχαν και πάλι με συγκέντρωση και ευστοχία (11 λάθη, 5/20 τρίποντα).

Στον… επίλογο του αγώνα, ο Χάινς κέρδισε μάχες μέσα στη ρακέτα και μείωσε τη διαφορά στους 5 (53-48, στο 33′).

Εντούτοις μετά από ένα τετράλεπτο εξαιρετική άμυνας και από τις δύο ομάδες, ο Διαμαντίδης ήταν αυτός που με δεύτερη προσπάθεια από τα 6.75 έβαλε την σφραγίδα του, διαμορφώνοντας το 58-50. Οι «ερυθρόλευκοι» με «λαβωμένη» τη ψυχολογία, δεν είχαν τις δυνάμεις να γυρίσουν τον αγώνα και εν τέλει ηττήθηκαν με το τελικό 63-52.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 9(3), Κάρι 8, Ματσιούλις 2, Ούκιτς 17(3), Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 5(1), Γκουίν 3(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 3, Άντιτς 7, Σπανούλης 12(2), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 6(1), Παπανικολάου 4, Κατσίβελης 8(2).

(Τα τελευταία λεπτά του τελικού)

Τέλος του παιχνιδιού…

63-52: 1/2 βολές από τον Διαμαντίδη.

62-52: Καρφώνει ο Λάσμε.

60-52: Εύστοχος από τις ελεύθερες βολές ο Κατσίβελης.

60-50: 2/2 βολές από τον Ματσιούλις.

58-50: Ο Διαμαντίδης με τρίποντο βάζει… φωτιά στο ΟΑΚΑ.

55-50: Ο Περπέρογλου καρφώνει και μειώνει στους πέντε πόντους.

55-48: Φόλοου από τον Κάρι, που πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση.

53-48: Επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα από τον Χάινς.

53-46: 1/2 βολές από τον Έισι Λο.

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου… Ξεκίνησε η τέταρτη και τελευταία περίοδος του τελικού.

53-45: 1/2 βολές από τον Διαμαντίδη.

52-45: Κάρφωμα από τον Άντιτς, που στη συνέχεια πήρε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

52-43: Προβάδισμα εννέα πόντων για τον ΠΑΟ με 2/2 βολές του Διαμαντίδη.

50-43: Καλάθι από τον Κάρι.

48-43: Τρίποντο από τον Γκιστ, στο +5 ο Παναθηναϊκός

45-43: 2/2 βολές από τον Κάρι.

43-43: Ισοφαρίζει για τον ΠΑΟ ο Κάρι.

41-43: Εύστοχος από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας ο Σπανούλης.

41-41: Ο Μπράμος ισοφαρίζει με νέο τρίποντο.

38-41: Καλάθι από τον Χάινς.

38-39: Απαντά από τα 6.75μ. ο Μπράμος.

35-39: Νέο τρίποντο από τον Κατσίβελη.

35-36: Καρφώνει ο Γκιστ και μειώνει στον πόντο.

33-36: Δίποντο από τον Σπανούλη.

33-34: Πυροβολεί και πάλι από τα 6.75μ. ο Ούκιτς.

30-34: 1/2 βολες από τον Ούκιτς.

29-34: Εύστοχο τρίποντο από τον Κατσίβελη.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τέλος της δεύτερης περιόδου. Ημίχρονο στον δεύτερο τελικό της Α1…

29-31: Ο Μπράμος σκοράρει με τρίποντη-«βόμβα».

26-31: Ο εξαιρετικός και σήμερα, Ούκιτς μειώνει για τον ΠΑΟ.

24-31: 1/2 βολές από τον Άντιτς.

24-30: Ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές ο Σλουκας.

24-29: Κάρφωμα από τον Γκιστ.

22-29: Λέι απ από τον Βασίλη Σπανούλη και καλάθι για τον Ολυμπιακό.

22-27: Τρίποντο-«ανάσα» για τον Παναθηναίκό, διά χειρός Διαμαντίδη.

19-27: 2/2 βολές από τον Χάινς.

19-25: Ο Λο σκοράρει και πάλι και στέλνει τη διαφορά στο +6.

19-23: Λέι απ από τον Έισι Λο.

19-21: Μειώνει για τον ΠΑΟ με τρίποντο ο Ούκιτς.

Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος…

Τέλος Α’ δεκαλέπτου…

16-21: Ο Παπανικολάου βγαίνει στον αιφνιδιασμό και δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό.

16-19: 1/2 βολές από τον Σλούκα.

16-18: Ο Άντιτς στην εκπνοή του χρόνου σκοράρει για τον Ολυμπιακό.

16-16: Πετυχαίνει μία ελεύθερη βολή ο Λάσμε.

15-16: Καλάθι με ταμπλό από τον Χάινς.

15-14: Άμεση απάντηση από τον Παναθηναϊκό με τρίποντο του Γκούιν.

12-14: Νέο τρίποντο από τον Σπανούλη για τον Ολυμπιακό, που περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

12-11: 1/2 βολές από τον Πρίντεζη.

12-10: Καλάθι από την περιφέρεια από τον Παπανικολάου.

12-8: 2/2 βολές από τον Σχορτσανίτη.

10-8: Μειώνει ο Πρίντεζης

10-5: Καλάθι από τον Ούκιτς

8-5: Μειώνει με λέι απ ο Πρίντεζης.

8-3: Απαντά από τα 6.75μ. για τον Ολυμπιακό ο Σπανούλης.

8-0:
Νέο τρίποντο από τον Ούκιτς, που έχει ξεκινήσει το ματς αρκετά… ζεστός.

5-0: Ο Λάσμε από κοντά αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Ολυμπιακού.

3-0: Εύστοχο τρίποντο από τον Ούκιτς.

Ξεκίνησε ο δεύτερος τελικός…

Tα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45

Οι 12άδες των δυο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης, Μπράμος, Κάρι, Ματσιούλις, Ούκιτς, Λάσμε, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Γκιστ, Γκουίν, Ξανθόπουλος και Σκορδίλης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς, Λο, Άντιτς, Σπανούλης, Περπέρογλου, Σερμαντίνι, Σλούκας, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης, Παπανικολάου και Κατσίβελης

Διαιτητές: Παναγιώτης Αναστόπουλος, Αναστάσιος Πηλοΐδης και Γιάννης Φούφης