Την ήττα με σκορ 90-80 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Με εξαίρεση το εντυπωσιακό του δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν… άντεξε στη Βαρκελώνη, όπου υπέστη τη δέκατη ήττα του. Οι Καταλανοί, που έμειναν… ακέφαλοι στο 25΄ καθώς αποβλήθηκε ο προπονητής τους Σβέτισλαβ Πέσιτς με δύο τεχνικές ποινές, πανηγύρισαν την πέμπτη διαδοχική νίκη και 13η στο σύνολο, δίνοντας συνέχεια στη «συγκατοίκηση» με Ρεάλ και Αναντολού Εφές στην κορυφή της κατάταξης.

O Nίκολα Μίροτιτς έκανε «θραύση» σε πόντους και ριμπάουντ (21π., 15ρ.) αξιοποιώντας την απουσία του «πύργου» του Ολυμπιακού, Νίκολα Μιλουτίνοφ που έμεινε στην Αθήνα. Καταλυτικοί ήταν και οι Κάιλ Κούριτς (18π.), Άνταμ Χανγκά (14π.), Μάλκολμ Ντιλέινι (11π.) και Κόρεϊ Χίγκινς (9π.) για τους Καταλανούς.

Ο Παπανικολάου (14π.) και ο Βεζένκοφ (14π.), δύο παίκτες που έχουν φορέσει τη φανέλα της Μπαρτσελόνα στο παρελθόν, έκαναν ό,τι μπορούσαν για να δυσαρεστήσουν την πρώην ομάδα τους, κυρίως στη δεύτερη περίοδο, που ήταν και η μοναδική με θετικό πρόσημο για την ομάδα του Ολυμπιακού. Το επιμέρους σκορ 29-19 της Μπαρτσελόνα στην 3η περίοδο προσγείωσε απότομα τους «ερυθρόλευκους». Διψήφιοι αποδείχτηκαν και οι Ουίλι Ριντ (15π.) και Ογκάστιν Ρούμπιτ (10π.).

Ο Βασίλης Σπανούλης δεν πήρε αρκετό χρόνο από τον Κεστούτις Κεμζούρα, αγωνίστηκε μόνο 12:23΄΄ σημειώνοντας 2 πόντους και έτσι ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο που ήταν παρών δεν έγινε αυτόπτης μάρτυρας της κατάρριψης του ρεκόρ του, όπως περίμενε, μέσα στο «σπίτι του». Ο Σπανούλης χρειάζεται 10 πόντους ακόμη για να περάσει τον «La Bomba» και να γίνει ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Euroleague, κάτι που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα πετύχει στο ΣΕΦ, απέναντι στη Φενερμπαχτσέ και κόντρα στον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, την Πέμπτη (2/1, 21:00).

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε κακό ξεκίνημα επιτρέποντας στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει ακόμη και με +12 (20-8). Με τον Νίκολα Μίροτιτς να σημειώνει 9 πόντους και να μαζεύει 7 ριμπάουντ στην 1η περίοδο, οι Καταλανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους, χωρίς να μπορούν να τον ακολουθήσουν οι παίκτες του Κεμζούρα. Ο Γιώργος Πρίντεζης με 6 πόντους και 2 ριμπάουντ ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι «ερυθρόλευκοι», αφού ο τομέας των ριμπάουντ (14 η Μπαρτσελόνα, 7 ο Ολυμπιακός) επηρέαζε το επιθετικό παιχνίδι της ελληνικής ομάδας. Χίγκινς και Τόμιτς έκαναν επίσης ζημιά στον Ολυμπιακό που με 4 πόντους, από Πρίντεζη και Τσέρι μείωσαν σε 20-12, με την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου.

Αν και οι «μπλαουγκράνα» παρέμειναν αφεντικά των αιθέρων στη 2η περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στην επίθεση σημειώνοντας 27 πόντους! Με επιμέρους σκορ 7-20 οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπέρασαν, 27-28, μετά από τρίποντο, το δεύτερό του στο παιχνίδι, από τον Κώστα Παπανικολάου. Την υπογραφή δύο πρώην παικτών της Μπαρτσελόνα είχε η ανατροπή του Ολυμπιακού στο 2ο δεκάλεπτο, καθώς εκτός από τον Παπανικολάου που έδωσε ρυθμό στην ομάδα του σε άμυνα και επίθεση, εξαιρετικός ήταν και ο Σάσα Βεζένκοφ. Αμφότεροι μετρούσαν από 8 πόντους στο ημίχρονο, όπως και ο Ρούμπιτ για τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός κρατούσε σε χαμηλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα την Μπαρτσελόνα, για να προσπεράσει και με +5 (29-34 και 31-36). Όμως, η απροσεξία των «ερυθρόλευκων» επέτρεψε στους γηπεδούχους να επιστρέψουν, πρώτα με δίποντο και βολή του Χανγκά (37-38) και εν συνεχεία λόγω του φάουλ του Ρότσεστι στον Κάιλ Κούριτς πάνω σε προσπάθεια για τρεις, αφού ήταν εύστοχος έβαλε και τη βολή ο Σλοβάκος φόργουορντ (40-38). Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Μπάλντγουιν ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή για το 40-39 του ημιχρόνου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε αγωνιστεί μόλις 7:51΄΄ σημειώνοντας 2 πόντους και ήταν 10 πόντους πλέον μακριά από την πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών της Euroleague.

Στην Μπαρτσελόνα ανήκε η 3η περίοδος, διάστημα που βρέθηκε στο ζενίθ της παραγωγικότητάς της, με επιμέρους σκορ 29-16. Ο Νίκολα Μίροτις που είχε σημειώσει μόνο 2 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέτυχε άλλος 8 στο τρίτο, φτάνοντας τους 19 πόντους (και 13 ριμπάουντ). Σε συνδυασμό με τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Ντιλέινι (9 εύστοχα οι Καταλανοί μέχρι το 30΄), η Μπαρτσελόνα εκτόξευσε τη διαφορά στο +15, 68-53. Ο Κόνιαρης μείωσε με δικό του τρίποντο, 68-56 και μετά την τεχνική ποινή στον Βεζένκοφ, ο Μίροτιτς από τη γραμμή των βολών «έγραψε» το 69-56. Το σκορ της 3ης περιόδου διαμόρφωσε ο Μπάλντγουιν, 69-58.

Ο Ολυμπιακός ξεκινούσε την 4η περίοδο από το -11, με τον Μιλουτίνοβ να είναι στην Αθήνα και τον Σπανούλη να έχει πατήσει στο παρκέ για μόνο 12:23’’ λεπτά (2 πόντους). Οι Καταλανοί απομακρύνθηκαν και με +19, 79-60 και το μόνο που κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν να μειώσουν σε 80-66, με έξι διαδοχικούς πόντους του Ουίλι Ριντ. Τυπική διαδικασία ήταν το υπόλοιπο του αγώνα μέχρι το τελικό 90-80 με την Μπαρτσελόνα να μετρά αντίστροφα για το ισπανικό clasico την Κυριακή (29/12) και τον Ολυμπιακό για τον αγώνα με τη Φενερμπαχτσέ τη δεύτερη ημέρα του 2020.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 40-39, 69-58, 90-80.

Μπαρτσελόνα (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Ντέιβις 6, Ρίμπας, Χανγκά 14 (1), Σμιτς, Οριόλα, Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 9 (1), Ντιλέινι 11 (3), Κούριτς 18 (3), Μίροτιτς 21 (2), Τόμιτς 6.

Ολυμπιακός (Κεστούτις Κεμζούρα): Ρότσεστι 4, Μπάλντγουιν 6 (1), Πολ, Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 2, Τσέρι 6, Βεζένκοφ 14, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 14 (4), Ρούμπιτ 10, Ριντ 15