Την παράταση (75-75 κ.α.) χρειάστηκε ο Ολυμπιακός Β’ για να κάμψει την αντίσταση της Ελευθερούπολης στο ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 89-85, πανηγυρίζοντας την πέμπτη νίκη τους και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 4η ήττα τους.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα για 30 λεπτά (57-46 στο 30΄), αλλά η χαλάρωση του τελευταίο δεκαλέπτου έβαλε στο παιχνίδι και πάλι την Ελευθερούπολη, η οποία απάντησε με επιμέρους σκορ 29-18 για το 75-75 της κανονικής διάρκειας.

Ακολούθησαν μάχες σώμα με σώμα και στο πεντάλεπτο της παράτασης, με τους Πειραιώτες να είναι πιο συγκεντρωμένοι στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα και γλιτώνουν το εντός έδρας… σοκ

Στο μεταξύ, ο πρωτοπόρος Διαγόρας Δρυοπιδέων συνέτριψε με 92-77 τον Απόλλωνα Πατρών στο «Σταύρος Βενέτης», ενώ ο Χαρίλαος Τρικούπης (σ.σ. έχει έναν αγώνα λιγότερο) επικράτησε με 88-74 του Παγρατίου, συνεχίζοντας την καταδίωξη της κορυφής.

Σε αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική της Α2 Ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ανατόλια-Φίλιππος Βέροιας 64-65

Καρδίτσα-Οίαξ Ναυπλίου 77-60

Αγρίνιο-Αμύντας 76-80 -παρ (71-71κ.α.)

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Απόλλων 92-77

Ολυμπιακός-Ελευθερούπολη 89-85 -παρ (75-75κ.α.)

Κόροιβος Αμαλιάδας-Δάφνη Δαφνίου 58-62 -παρ (55-55κ.α.)

Χαρίλαος Τρικούπης-Παγκράτι 88-74

Ψυχικό-Τρίτων 71-64