Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι «αιωνίων» της 5ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των Γυναικών, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 70-64 στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν… χέρι-χέρι για τρεις περιόδους, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει κατά διαστήματα μικρές διαφορές 4-6 πόντων, τις οποίες ωστόσο, δεν μπορούσε να συντηρήσει.

Στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν λύσεις στην επίθεση απ’ τις Ρουθ Χάμπλιν, Ευδοκία Σταμάτη και Νίκη Σταμολάμπρου, «έσφιξαν» την άμυνά τους (δέχθηκαν μόλις 11 πόντους στο δεκάλεπτο) και κράτησαν ως το φινάλε το προβάδισμα των 6 πόντων, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνος και σταματώντας το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς Μάρτινς): Πλουφ 10, Τόλεφρι, Σταμολάμπρου 12 (3), Ε. Σταμάτη 11 (1), Αλεξανδρή 2, Σύρρα, Νικολοπούλου 6, Φουράκη, Διέλα, Βαμβακά, Βίτολα 14, Χάμπλιν 15.

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα, Γ. Σταματή, Λύμουρα 17 (3), Σμιθ 4, Κωτούλα, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Στακ 8 (2), Μυλωνάκη, Χολμς 12 (1), Χατζηνικολάου 7 (1).