Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 72-68 από την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ στο ματς για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον μπήκε σε περιπέτειες σε ότι αφορά την πρόκρισή του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Πλέον, ο Ολυμπιακός χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων στο κλείσιμο της αυλαίας της κανονικής περιόδου, απέναντι στην ουραγό Νταρουσάφακα, αν θέλει να δώσει συνέχεια στην ευρωπαϊκή του πορεία.

Γουέμπερ και Μιλουτίνοφ έκαναν εξαιρετική εμφάνιση με τον πρώτο να κάνει ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους και τον δεύτερο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Γουάιτ και Ντέιβις με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού, καθώς οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 7-2 με τον Μιλουτίνοφ και τον Γουέμπερ να σκοράρουν και τον Παπανικολάου να σημειώνει τρίποντο. Οι «ερυθεόλευκοι» βρήκαν ρυθμό από την άμυνά τους και έφτασαν μέχρι και το +6 (16-10), όμως προς το τέλος η Ζαλγκίρις βρήκε τις λύσεις και μείωσε σε 18-16 στο 10’.

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε για πρώτη φορά με τον Μιλάγκνις (19-18) και στη συνέχεια έφτασε στο +6 (24-18) με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να σκοράρει. Στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ σκόραρε με βολές, ενώ με ξέσπασμα από τον Γουέμπερ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (27-27). Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα του Μπλατ περνούσε την μπάλα στη ρακέτα και από τους πόντους του Μιλουτίνοφ και του Πρίντεζη οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο ημίχρονο 38-34.

Με το πείσμα του Γουέμπερ ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι σκόρερ του αγώνα Μιλουτίνοφ, Γούεμπερ και Πρίντεζης έφεραν τους Πειραιώτες στο +12 (51-39), όμως η διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου εξανεμίστηκε. Βέστερμαν, Γουόλτερς και Μιλάγκνις διαμόρφωσαν το 51-48 στο 30’.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 5-0 και προηγήθηκε 53-51. Ο Γουέμπερ με προσωπικές ενέργειες ισοφάρισε σε 55-55, με τους Λιθουανούς να αποκτούν προβάδισμα πέντε πόντων στο 35’ (62-57). Με νέο ξέσαπσμα από τον Γουέμπερ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 63-62, ωστόσο η Ζαλγκίρις απέκτησε νέο προβάδισμα τριών πόντων (65-68), στο 1:15’’. Με μία βολή του Μιλουτίνοφ, η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (66-68), όμως ο Γουέμπερ έχασε την επόμενη επίθεση και μέσα από τις βολές η Ζαλγκίρις κέρδισε με το τελικό 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-34, 51-48, 68-72.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουέμπερ 26 (2), Γουίλιαμς-Γκος 8, Τουπάν, Μιλουτίνοφ 18 (12ριμπ.), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης, ΛεΝτέι 3.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13, Τόμπσον 6, Γουόλτερς 7, Γουόλκαπ 2, Βέστερμαν 11 (3), Μιλάκνις 9 (3), Γουάιτ 14 (2), Γκριγκόνις 10, Καβαλιάουσκας, Ουλάνοβας.