Ο βελτιωμένος Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου, σημείωσε μία τεράστια ανατροπή και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στη Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 13-16 (12η θέση).

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 75-61 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΣΕΦ, για την 29η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τη ρωσική ομάδα στη δεύτερη διαδοχική ήττα της και 12η στο σύνολο, με την οποία έβαλε σε κίνδυνο τη θέση της στην οκτάδα.

Η ομάδα του Πειραιά θύμισε και πάλι «ασανσέρ» στην απόδοσή της, αφού βρέθηκε στο -16 (30-46) στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά έκτοτε και μέχρι το 30ο λεπτό, οι Σακίελ ΜακΚίσικ (13π., 5ρ., 1ασ.) και Σάσα Βεζένκοφ (13π. με 3/6 τρίποντα, 6ρ., 1ασ., 1κλ.) πέτυχαν τους 20 από τους 24 πόντους της ομάδας τους! Στην 4η περίοδο, ο Σπανούλης (16π.) «έβαλε» την αρχηγική «υπογραφή» του, οι Πειραιώτες έκαναν επιμέρους σκορ 21-5 με «γρανιτένια» άμυνα και ο πρώην προπονητής του Παναθηναϊκού, Τσάβι Πασκουάλ προσπαθούσε να καταλάβει πως είχε χάσει αυτό το παιχνίδι μέσα από τα… χέρια του και με τον Κέβιν Πάνγκος να μετρά 20 πόντους με 5/10 τρίποντα.

Χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος υποβλήθηκε σε εγχείρηση στον αυχένα και τους Χασάν Μάρτιν και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο αγωνίστηκαν οι «ερυθρόλευκοι» που με τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους (μετά από αυτή επί του Ερυθρού Αστέρα) βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 17-12.

Τον αγώνα παρακολούθησε ο Εκτελεστικός Διευθυντής της Euroleague Τζόρντι Μπερτομέου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Κουφό, με τον τελευταίο να τροφοδοτείται στη ρακέτα και να μετρά 4 πόντους στο 7-6 υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Πασκουάλ διάβασε εύκολα τις αλλαγές των γηπεδούχων, όμως και μετά το 9-9, η Ζενίτ έκανε επίδειξη δύναμης τρέχοντας σερί 11-0 μέχρι το 9-23! Πρωταγωνιστής για τη ρωσική ομάδα σε αυτό το διάστημα δεν ήταν άλλος από τον Κέβιν Πάνγκος. O 28χρονος Καναδός γκαρντ (12π. στην 1η περίοδο) είχε 4/4 τρίποντα και 4 ασίστ, με 17 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, στα πρώτα 8 λεπτά του ματς. Ο Ματέους Πονίτκα πρόσθεσε 8 πόντους και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των «ερυθρόλευκων» οι Ρώσοι βρέθηκαν στο +13, 15-28, στο 10ο λεπτό.

Το δίποντο του Όστιν Χόλινς με την έναρξη της 2ης περιόδου έφερε τη Ζενίτ και στο +15 (15-30). Μπορεί ο Λαρεντζάκης να ευστόχησε σε τρίποντο (18-30), αλλά Χόλινς και Κβοστόφ πέτυχαν τρία διαδοχικά τρίποντα με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 9/16 έξω από τα 6.75, όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 22-39. Από το -15, πάντως ο Ολυμπιακός μείωσε στο -9 (30-39) με δικό του σερί 8-0 από Έλις, Σλούκα, Ζαν-Σαρλ και τρίποντο Λαρεντζάκη. Ο Έλις σημείωσε 7 πόντους στη 2η περίοδο για τους Πειραιώτες. Ο Κέβιν Πάνγκος πέτυχε αμέσως μετά τους πρώτους πόντους του στη 2η περίοδο, και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ πρώτου 20αλέπτου 30-41.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο Μπίλι Μπάρον ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο σε 4 προσπάθειες, ο Πονίτκα αύξησε σε 10 τους προσωπικούς πόντους του και η Ζενίτ ξέφυγε με +16, 30-46. Ο Σακίελ ΜακΚίσικ έδωσε έναυσμα, έξω από τα 6.75, για επιμέρους σκορ 15-4, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έριξε σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά, 45-50! Ο ΜακΚίσικ και ο Βεζένκοφ ήταν οι δύο παίκτες που βρήκαν το… χέρι τους έξω από τη γραμμή του τριπόντου και η ομάδα του Πειραιά πλησίασε στο -5.

Ο Ζαν-Σαρλ, σε θέση «5», διαμόρφωσε το 47-52 από ασίστ του ΜακΚίσικ, ενώ με το τρίτο εύστοχο τρίποντο ο Βεζένκοφ έφερε το παιχνίδι στο καλάθι, 50-52. Ο Πάνγκος «τιμώρησε» τον Ολυμπιακό με πέμπτο δικό του τρίποντο φτάνοντας τους 17 πόντους (50-55), για να λήξει 54-56 η 3η περίοδος, μετά από δίποντο του ΜακΚίσικ, 1/2 βολές του Πάνγκος και δίποντο του Βεζένκοφ. ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ είχαν πετύχει τους 20 από τους 24 πόντους του Ολυμπιακού στο 4ο δεκάλεπτο! Τους άλλους 4 πέτυχε ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ. Επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο, το 24-15 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Σπανούλης ισοφάρισε σε 56-56 και ο ΜακΚίσικ έφερε μπροστά, 58-56, τον Ολυμπιακό, που έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα. Ο «Kill-Bill» πήρε «φωτιά» στην 4η περίοδο, αφού πέτυχε 10 πόντους, με 2 τρίποντα, στην 4η περίοδο μέχρι το 70-61. Ο Πάνγκος μετρούσε 4 φάουλ και ο πρώην προπονητής του Παναθηναϊκού, Τσάβι Πασκουάλ δεν μπορούσε να καταλάβει πως είχε χάσει αυτό το παιχνίδι. Ο Βεζένκοφ έκανε το 72-61, ο Σπανούλης με μία βολή έφτασε τους 16 πόντους και ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το τελικό 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1), Σπανούλης 16 (3), Σλούκας 2, Βεζένκοφ 13 (3), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1)

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Τσάβι Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1), Πάνγκος 20 (5), Χόλινς 5 (1), Τόμας, Μπάρον 3 (1), Κβοστόφ 6 (2), Πόιθρες 11, Πονίτκα 10 (1), Μπλακ, Γκουντάιτις 3