Με μία τρίποντη-βόμβα του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός έστειλε το παιχνίδι με την Μπασκόνια στην παράταση, καταφέρνοντας στο έξτρα πεντάλεπτο να πάρει μία σημαντική νίκη με 91-87 σκορ απέναντι στους Βάσκους στο ΣΕΦ, για την 17η αγωνιστική της Euroleague.
Oι «ερυθρόλευκοι» οι οποίοι στερήθηκαν τις πολύτιμες υπηρεσίες του Μιλουτίνοφ (μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, καθώς παρουσίασε υψηλό πυρετό) αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς κυνηγούσαν στο σκορ την αντίπαλό τους, καταθέτοντας ψυχή στο παρκέ, έγειραν τελικά την πλάστιγγα της αναμέτρησης προς το μέρος τους.
Έτσι οι παίκτες του Μπλατ πήραν με παλικαρίσιο τρόπο το πολύτιμο ροζ φύλλο, με το οποίο αύξησαν σε 11-6 το ρεκόρ τους στη διοργάνωση, παραμένοντας έτσι ζωντανοί στη διεκδίκηση μίας θέσης στην τετράδα, η οποία, ως γνωστόν, δίνει το πλεονέκτημα έδρας.
Μέγάλος πρωταγωνιστής και φυσικά λυτρωτής των Πειραιωτών ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος είχε 22 πόντους με 6/7 τρίποντα, σημειώνοντας μάλιστα το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι ΛεΝτέι (23π.) και Πρίντεζης (19π.), οι οποίοι έπαιξαν και για τον απόντα Νίκολα Μιλουτίνοφ.
Στον αντίποδα, ο Λούκα Βιλντόθα με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια, ενώ ο Μαρσελίνιο Ουέρτας τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 5 ασίστ.

To απίστευτο τρίποντο του Παπανικολάου που έστειλε το ματς στην παράταση:

Mε 2/2 τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου και 8 πόντους από τον Γιώργο Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός διατηρούσε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο μεγαλύτερο μέρος της 1ης περιόδου.
Εν τη απουσία του εμπύρετου Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο Μπλατ είχε ξεκινήσει τον Μπόγρη στο «5» για να τον αντικαταστήσει εν συνεχεία με τον ΛεΝτέι.
Μόνο οι Τουπάν και Αγραβάνης δεν πάτησαν παρκέ στα πρώτα 10 λεπτά από τον Ολυμπιακό.
Στον αντίποδα η Μπασκόνια «χτύπησε», όπως αναμενόταν στη ρακέτα, γνωρίζοντας πως εκεί υστερεί ο Ολυμπιακός και με τον Βενσάν Πουαριέ να σημειώνει 9 πόντους και να κάνει «θραύση» στα ριμπάουντ, όχι μόνο ισοφάρισε σε 20-20, αλλά και προσπέρασε με 20-22 (σκορ 1ου δεκαλέπτου), μετά από 4 διαδοχικούς πόντους του Νταρούν Χίλιαρντ.
Οι Ουίλιαμς-Γκος και ΛεΝτέι ήταν οι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού στα πρώτα 5 λεπτά της 2ης περιόδου. Ο γκαρντ των «ερυθρόλευκων» σημείωσε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, με 2 τρίποντα, ενώ τους 8 πόντους έφτασε ο αντικαταστάτης του Μιλουτίνοβ στο «5».
Οι Βάσκοι, όμως είχαν απαντήσεις έξω από τα 6.75 (26-27) με τρίποντο του Χίλιαρντ και 26-30), ο Μαρσελίνιο Ουέρτας μέτρησε 11 πόντους στο ά μέρος και μαζί με τον Τζάνινγκς μοίρασαν τις 7 από τις 11 ασίστ των Ισπανών στα δύο πρώτα δεκάλεπτα.
Ο Μπλατ έριξε τους Σπανούλη, Μπόγρη και Τουπάν αντί των Στρέλνιεκς, ΛεΝτέι και Παπανικολάου αντίστοιχα, με την Μπασκόνια να κάνει σερί 7-0 από το 36-36 και να ξεφεύγει με +7 (36-43) με τρίποντο του Βόιτμαν που έφτασε τους 8 πόντους).
Κυρίως, ήταν τα σαφώς καλύτερα ποσοστά ευστοχίας των παικτών του Περάσοβιτς στα δίποντα (16/18 έναντι 13/22 της ομάδας του Πειραιά) που επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάνε στο +4 στα αποδυτήρια (43-47) στο ημίχρονο.
Δύο πρόσωπα είχε στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός. Αν και ξέφυγε με +8 η Μπασκόνια (43-51), με καλάθια από τους δύο κορυφαίους της, Ουέρτας και Πουαριέ, οι «ερυθρόλευκοι» αποφάσισαν να σοβαρευτούν, πίεσαν στην άμυνα, έτρεξαν στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 12-2 προσπέρασαν με 55-53.
Ένα επιμέρους σκορ που είχε την… υπογραφή του Παπανικολάου, αφού εκτός από τα 2 τρίποντα, ο φόργουορντ των «ερυθρόλευκων» έκλεβε και έκοβε μπάλες!
Εντούτοις ο Ντέιβιντ Μπλατ έκανε τρεις αλλαγές σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, περνώντας τους Βεζένκοφ, Σπανούλη και Τουπάν αντί των Πρίντεζη, Μάντζαρη και Παπανικολάου.
Κρύοι από τον πάγκο οι τρεις παίκτες του Ολυμπιακού που μπήκαν στο παρκέ, δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν με την Μπασκόνια να απαντά με σερί 9-0 μέχρι το 30ο λεπτό (Τζάνινγκ, Χίλιαρντ, Πουαριέ και Βόιτμαν) για το +7 (55-62).
Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν για πρώτη φορά με +9 (55-64), μετά από 2/2 βολές του Τζάνινγκ. Τότε, η κερκίδα άρχισε να τραγουδά και να ζεσταίνει τους παίκτες της ομάδας του Πειραιά. Το αποτέλεσμα ήταν ένα επιμέρους σκορ 8-2!
Και τους 8 πόντους των «ερυθρόλευκων» πέτυχε ο Ζακ ΛεΝτέι, για το 63-66. Απέμεναν περίπου 6 λεπτά και ο Ολυμπιακός κυνηγούσε, από μικρή απόσταση, πάντως, αφού το τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος, άμβλυνε την ψαλίδα της διαφοράς στο καλάθι (66-68).
Ο ΛεΝτέι πήρε και το 4ο φάουλ του Πουαριέ (έχασε την ευκαιρία για γκολ φάουλ αφού η μπάλα στριφογύρισε) για να σημειώσει μία βολή ο Αμερικανός του Ολυμπιακού (67-68).
Εν τέλει ήταν ο Βιλντόθα που πέτυχε έμμεσο τρίποντο για την ομάδα του, κάνοντας το σκορ 67-71. Κι όταν ο ΛεΝτέι έχασε σίγουρο καλάθι κάτω από τη ρακέτα, ο Βιλντόθα ευστόχησε και σε τρίποντο αυξάνοντας τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους (67-74).
Ο Ολυμπιακός όντας στο -7 τα έπαιξε όλα στα τελευταία 4 λεπτά. Οι Πρίντεζης και ΛεΝτέι μείωσαν σε 71-74 με παλικαρίσιες προσπάθειες κάτω από το καλάθι, ενώ ο Ουίλιαμς-Γκος πήρε το 5ο καλάθι του Πουαριέ, έβαλε και τις 2 βολές, μειώνοντας στον πόντο (73-74).
Οι Πειραιώτες είχαν ζεσταθεί, έπαιξαν άμυνα, υποχρέωσαν τον Χίλιαρντ να υποπέσει σε βήματα, αλλά μετά από άστοχα τρίποντα των Τζάνινγκ και Ουίλιαμς-Γκος, ο Λούκα Βιλντόθα πάγωσε το ΣΕΦ, έξω από τη γραμμή του τριπόντου, κάνοντας το σκορ 73-77 με 1.04 να απομένει για τη λήξη.
Ο Μπλατ κόντυνε το σχήμα βάζοντας τον Τουπάν στη θέση του Πρίντεζη (με Παπανικολάου στο «4») για να πιέσει στην άμυνα τους Βάσκους, αλλά ο Ουίλιαμς-Γκος έκανε το φάουλ στον Χίλιαρντ. Αυτός ευστόχησε στη 2η βολή, 75-78 και ο Πρίντεζης επέστρεψε στη θέση του Τουπάν.
Ο Ολυμπιακός είχε 15΄΄ στη διάθεσή του και χρειάστηκε μόλις 2 δευτερόλεπτα για να «πιάσει στον ύπνο» την Μπασκόνια, με τον Ουίλιαμς-Γκος να ευστοχεί σε λέι απ μειώνοντας στον πόντο (77-78).
Το φάουλ στα 13΄΄ έγινε στον Βιλντόθα που ήταν αλάνθαστος (77-80), για να ακολουθήσει η τελευταία επίθεση των Πειραιωτών, όταν ο Κώστας Παπανικολάου σηκώθηκε με αυτοπεποίθηση και πίστη από τα 7 μέτρα και ήταν εύστοχος, ισοφαρίζοντας σε 80-80.
Ο Βιλντόθα ήταν άστοχος σε μακρινό τρίποντο, κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Ολυμπιακός με τη ψυχολογία να είναι με το μέρος του κατάφερε να φτάσει σε αυτή τη σημαντική νίκη με 91-87 σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 κ.α., 91-87 παρ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 17 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 4 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη σε 11 λεπτά), Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 19 (9/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου 22 (6/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23 (10/13 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κόψιμο)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βόιτμαν 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χουέρτας 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιοπ, Πουαριέ 17 (8/9 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2)