Πολύ σκληρός για να παραιτηθεί από τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός.
Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε την Πέμπτη με 92-76 του Παναθηναϊκού, στον τέταρτο Μετά τη νίκη του Ολυμπιακού ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την Κυριακή στο ΟΑΚΑ… τελικό της Α1 μπάσκετ των ανδρών, που διεξήχθη στο ΣΕΦ, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά, κι έτσι ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την Κυριακή στο ΟΑΚΑ.
Οι Πειραιώτες είχαν από την αρχή του παιχνιδιού την πρωτοπορία στο σκορ, άντεξαν στην αντεπίθεση που πραγματοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» και, κάνοντας ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, που τους δινει το δικαίωμα να ελπίζουν για τον τίτλο.
Πολυτιμότερος παίκτης των «ερυθρόλευκων» ήταν ο ΜακΛίν που έπαιξε και για τον Μιλουτίνοφ, σταματώντας στους 20 πόντους (8/13 βολές), έχοντας ως συμπαραστάτες τους Ρόμπερτς (16π.) και Στρέλνιεκς (11π.)
Από εκεί και πέρα, «διψήφιοι» ήταν στον τέταρτο τελικό για τον Ολυμπιακό και οι Σπανούλης (13π.) και Πρίντεζης (12π.), οι οποίοι βοήθησαν περισσότερο την ομάδα τους στο πρώτο μέρος.
Στην αντίπερα όχθη, πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Τζέιμς με 20 πόντους, ενώ 16 είχε ο Λοτζέσκι, με τους Καλάθη και Γκιστ να σημειώνουν 12 ο καθένας.

Με τον Πρίντεζη να δείχνει… ζεστός με το καλημέρα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-3, χάρη σε έξι πόντους του υπαρχηγού του.

Ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, κι έτσι οι Πειραιώτες έφτασαν στο +11 (27-16) με τρίποντο του Ρόμπερτς, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 28-19.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Πασκουάλ προσπάθησε να αντιδράσει και με σερί 5-0 μείωσε σε 28-24, με τον Ολυμπιακό όμως να απαντά με επιμέρους σκορ 12-5, κάνοντας το σκορ 40-29.

Οι Γκιστ και Καλάθης ανέλαβαν τότε δράση, έριξαν σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά (44-36) ωστόσο η ομάδα του Πειραιά στη συνέχεια ευστοχώντας από τη γραμμή των βολών έφτασε στο +12 (48-36) στο ημίχρονο.

Ο Πρίντεζης στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έδωσε για πρώτη φορά αέρα 14 πόντων στους ερυθρόλευκους (50-36), εντούτοις ο Ματ Λοτζέσκι με τρία τρίποντα βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 53-50, στο 25ο λεπτό.

Μάλιστα στη συνέχεια η ομάδα του Πασκουάλ πλησίασε στο καλάθι (57-55) με τρίποντο του Τζέιμς, ωστόσο τότε ο Ολυμπιακός με… μπροστάρη τον Στρέλνιεκς έκανε αρχικά το 65-59, ενώ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Μπράιαν Ρόμπερτς έφτασε στο +7 (71-64) στο 30΄.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να ροκανίσει τη διάφορα ωστόσο ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς και ένα κάρφωμα του ΜακΛιν έδωσαν… ανάσα στον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε με εννέα πόντους (76-67).

Κάπου εκεί η πλάστιγγα του ματς έγειρε ολοκληρωτικά υπέρ των γηπεδούχων καθώς μετά από τεχνική ποινή στον Μάνο Παπαδόπουλο για ειρωνικό χειροκρότημα η ομάδα του Πειραιά ξαναβρέθηκε στο +14 (85-71)

Οι Σπανούλης και Ρόμπερτς εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 (90-72) τρία λεπτά πριν τη λήξη, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται υπέρ του Ολυμπιακού με σκορ 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (3/8 σουτ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοφ 2 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (4/11 σουτ, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μάντζαρης 7 (1), ΜακΛίν 20 (6/7 δίποντα, 8/13 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπράοαυν, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς 11 (2), Ρόμπερτς 16 (3), Μπόγρης, Γουίλτζερ 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3 (1/3 σουτ, 4 ριμπάουντ σε 30:19), Ρίβερς 6 (1), Γκιστ 12 (5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 16 (4), Καλάθης 12 (5/11 σουτ, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς 20 (2/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παππάς, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 3, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου