Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού 66-62 στο ΟΑΚΑ, σε παιχνίδι για 7η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του Top-16 της Ευρωλίγκας. Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο ρεκόρ 4-3. Για τον Παναθηναϊκό ο Λάσμε ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ούκιτς και 9 ο Διαμαντίδης. Για τον Ολυμπιακός 12 είχε ο Περπέρογλου και 10 ο Πρίντεζης.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό και οι δύο ομάδες βρίσκονταν καθ’ όλη τη διάρκειά του πολύ κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 6’ μπροστά με 10-9, όμως με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με +3 (13-10). Με σερί 7-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 17-13 για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 19-18.

Με τους Περπέρογλου και Κατσίβελη ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 11’ (23-21), όμως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με νέο σερί 6-0 ξέφυγε με 4 (27-23) στο 14′. Σειρά του Ολυμπιακού να πετύχει σερί στη συνέχεια. Με 8-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +4 (31-27). Η κατάσταση ανετράπη εκ νέου αφού μέχρι το 19’ οι Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης, Γκιστ και Λάσμε σκόραραν και μετέτρεψαν το σκορ σε 35-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» αύξησαν την διαφορά τους στο +4 (37-33), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 6-0 και προηγήθηκαν με +2 (39-37), στο 24′. Δύο λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 42-39, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 47-47 με εύστοχο σουτ του Κόλινς.

Στον επίλογο οι ισοπαλίες συνεχίστηκαν. Με τους Σπανούλη, Ντάνστον και Πέτγουεϊ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τρεις (54-51), αλλά ο Μπράμος, με τρίποντο, ισοφάρισε σε 54-54 για τους πράσινους, στο 34′. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στο +4 (55-59) στο 36’, όμως οι Λάσμε και Ούκιτς ανέλαβαν ισοφάρισαν στο 59-59. δράση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν σερί 4-0 και ισοφάρισαν σε 59-59, στο 38′. Στο 61-61 ο Διαμαντίδης πέτυχε ½ βολές, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και με 1/2 του Γκιστ το σκορ πήγε στο 63-61 στα 21.4” για την λήξη. Ο Λοτζέσκι αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές στα 3.4” για το τέλος, να δίνει… αέρα +3 (64-61), στους γηπεδούχους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με 1/2 βολές του Περπέρογλου και 2/2 από τον Λάσμε.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 35-33, 47-47, 66-62.