Απαλλαγμένος από το άγχος του αποκλεισμού από τη συνέχεια της Euroleague, μετά τα χαρμόσυνα νέα από το Βερολίνο ο μπασκετικός Παναθηναϊκός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες τη Μεγάλη Πέμπτη στην «καυτή» Χάλα Πιονίρ από τον αδιάφορο Ερυθρό Αστέρα με 69-68, στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του TOP 16.

Πιο συγκεκριμένα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νωρίτερα είχε επικρατήσει με 73-64 της Άλμπα και με αυτό το αποτέλεσμα την έθεσε εκτός διεκδίκησης του εισιτηρίου, το οποίο εν τέλει κατέληξε στο «τριφύλλι».

Οι πράσινοι έτσι τερμάτισαν στην 4η θέση του 5ου ομίλου και καλούνται να αντιμετωπίσουν στα πλέι οφ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με μειονέκτημα έδρας (1η του 6ου ομίλου).

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Μπατίστα με 15 πόντους, ενώ από τους Σέρβους, που αποχαιρέτησαν απόψε την Ευρώπη με ρεκόρ 3-11 στον 5ο όμιλο, ξεχώρισαν ο Κάλινιτς με 14 πόντους και ο «συνήθης-ύποπτος» των… νταμπλ νταμπλ Μαριάνοβιτς με 12 πόντους και 16 ριμπάουντ.

O κυπελλούχος Ελλάδας αιφνιδιάστηκε από τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο και μη μπορώντας να βρει λύσεις στην κυριαρχία του Μαριάνοβιτς κάτω από τα καλάθια (9 ριμπάουντ), βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους (16-7) στο 10′.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 13΄ ακόμη και στο -11 (23-12), αλλά η αντίδραση τους ήταν άμεση. Η φροντ λάιν του τριφυλλιού όχι μόνο ισορρόπησε την κατάσταση στα ριμπάουντ, αλλά περιόρισε και τον Μαριάνοβιτς, κι έτσι η ελληνική ομάδα με επιμέρους σκορ 3-11 μείωσε στο 17΄ σε 26-23, με τους γηπεδούχους πάντως να πηγαίνουν για το ημίχρονο στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με 30-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα της ομάδας του Ιβάνοβιτς βελτιώθηκε κατά πολύ και με τους Γιάνκοβιτ και Διαμαντίδη να εκτελούν από τα 6.75 οι «πράσινοι» προσπέρασαν στο σκορ αρχικά στο 23΄ (30-31) και μπήκαν στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο στο +1 (44-45 στο 30΄).

Στον επίλογο του ματς ο Παναθηναϊκός, ο οποίος σημειωτέον είχε την πρόκριση στο… τσεπάκι του μετά τη νίκη της Μακάμπι επί της Άλμπα, με γκολ-φάουλ του Νέλσον, «έχτισε» και διαφορά επτά πόντων (44-51), ενώ με τους Παππά και Φωτση να πετυχαίνουν προσωπικούς πόντους βρέθηκε και στο +8 (52-60).

Πάντως στη συνέχεια με δεδομένο ότι ήδη ήξεραν πως είχαν προκριθεί, οι πράσινοι χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ροκανίσουν τη διαφορά και να επικρατούν τελικά με 69-68.