Με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο στο ντέρμπι «αιωνίων» ο Ολυμπιακός έκαμψε με σχετική άνεση την αντίσταση (90-66) της Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας την πρώτη φετινή νίκη του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Το βάρος στο σκοράρισμα για τους πρωταθλητές Ελλάδας επωμίστηκαν σε ακόμη ένα ματς ο Βασίλης Σπανούλης (9ασ.) και ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον αρχηγό των Πειραιωτών μάλιστα να σπάει το «φράγμα» των 3.000 πόντων στη διοργάνωση, γράφοντας ιστορία.

Στην αντίπερα όχθη, από τους Τούρκους ο μοναδικός που διεσώθη ήταν ο Τσεντί Οσμάν που είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Γιώργο Πρίντεζη και Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνουν τους 22 από τους 28 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» στο +12 (28-16).

Η Αναντολού «τα βρήκε σκούρα» απέναντι στην πολύ καλή άμυνα των «ερυθρόλευκων» που είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι τους.

Με τους Λοτζέσκι και Γκριν να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα οι Πειραιώτες ανέβασαν την διαφορά στους 19 (38-19 στο 25΄). Σε αυτό το σημείο η Αναντολού με την καθοδήγηση του Οσμάν, που είχε 15 πόντους στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, «έτρεξε» ένα σερί 14-3 και κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο σε 41-33.

Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου όταν ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη να πετυχαίνει 3/3 βολές και τα καλάθια των Παπανικολάου και Πρίντεζη ανέβασε την διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (53-43 στο 36΄).

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το σκορ 56-43, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με προσωπικές ενέργειες των Μπράουν και Γκρέιντζερ μείωσαν στους 9 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (62-53 στο 30΄).

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Μιλουτίνοφ σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους και σε συνδυασμό με τις 2/2 βολές του Χάκετ ο Ολυμπιακός ε«έτρεξε» ένα σερί 6-0 κάνοντας το σκορ 70-53 στο 32΄.

Ο Οσμάν «πάλευε» μόνος του δίνοντας λύσεις στα επιθετικά προβλήματα της Αναντολού αλλά δεν ήταν αρκετό για να κρατήσει την ομάδα του στον αγώνα. Με την διαφορά να είναι στους 20 πόντους (80-60)πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν τον ρυθμό και κάνοντας συντήρηση δυνάμεων έφτασαν με ευκολία στην πρώτη του νίκη στην φετινή Euroleague με το τελικό 90-66.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 41-33, 62-53, 90-66

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 17 (2), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 14 (2), Χάκετ 5.

Εφές (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 6 (1), Μπράουν 19, Οσμάν 22 (3), Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 6 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 3 (1), Ντάνστον 5.