Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον τρίτο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, συνέτριψαν με 87-54 τον Παναθηναϊκό στο βοηθητικό του ΣΕΦ και, κάνοντας το 3-2 στη σειρά απέχουν πλέον μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο τέταρτος τελικός της σειράς θα διεξαχθεί στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» την προσεχή Κυριακή (15/5, 15:00).

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54

Η δυναμική εκκίνηση του Ολυμπιακού με έμφαση στην άμυνα και ρεσιτάλ ευστοχίας από τα 6.75 (4/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο), ήταν αρκετή για να ελέγξουν οι «ερυθρόλευκες» τον αγώνα.

Οι γηπεδούχες, μάλιστα, έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 από τα μισά της πρώτης περιόδου και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (22-6). Χωρίς να πατήσουν… φρένο στην παραγωγικότητα τους, οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +22 (43-21).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε στο -17, αλλά με τη Νικολοπούλου να παίρνει και πάλι μπροστά ο Ολυμπιακός παρέμεινε στο +20 και δεν κοίταξε ξανά… πίσω, μέχρι το τελικό 87-54.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετικές ήταν και οι Βίτολα και Νικολοπούλου, σημειώνοντας από 16. Από τον Παναθηναϊκός ξεχώρισε η Μπουντούρη με 13 πόντους και 3/4 τρίποντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Σταμολάμπρου 21(5), Σταμάτη 8(2), Αλεξανδρή 7(1), Σπυριδοπούλου 7(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 16, Φουράκη 3, Δίελα, Βαμβακά 1, Βίτολα 16(1), Χάμπλιν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 12, Φιτζγκεράλντ 12(1), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 4, Κωτούλα 1, Μπουντούρη 13(3), Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Χατζηνικολάου 2.