Ο Ολυμπιακός αποδίδοντας κατά διαστήματα γρήγορο και όμορφο μπάσκετ επικράτησε 87-66 της Χίμκι στη Ρωσία. Οι «ερυθρόλευκοι» με πλουραλισμό στην επίθεση ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το φετινό ταξίδι τους στην Ευρωλίγκα.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν ο ΛεΝτέι με 14 πόντους, με τον Βεζένκοφ να σημειώνει 13 και τους Πρίντεζη και Στρέλνιεκς από 11. Ακολούθησε ο Μιλουτίνοφ με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Σπανούλης είχε 8 πόντους και 7 ασίστ.

Από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ο Σβεντ σταμάτησε στους 34 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Γκιλ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Πρίντεζη, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Μπατζώκα έτρεξαν σερί 10-0 με πόντους από τους Γκιλ και Κρόκερ και προηγήθηκαν 12-2, αναγκάζοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ. Στην επιστροφή στο παρκέ οι παίκτες αφυπνίστηκαν και με τους Σπανούλη, Τίμα, Γκος και Πρίντεζη να σκοράρουν προηγήθηκαν 13-12. Ο Σβεντ στη συνέχεια πήρε μπροστά, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με την Χίμκι να προηγείται 22-20.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» την άμυνά του και δέχθηκε μόλις 12 πόντους, ενώ προσπάθησε να τρέξει το γήπεδο με αποτέλεσμα να επιβάλλει τον ρυθμό του. Οι ΛεΝτέι, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Σπανούλης έτρεξαν 9-0 σερί υπέρ του Ολυμπιακού και οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 29-22, με τον Σβεντ να έχει πάρει επ’ ώμου το σκοράρισμα της Χίμκι και να ολοκληρώνει το πρώτο μισό με 18 πόντους. Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ και Πρίντεζης έφεραν τους Πειραιώτες στο +7 (32-39), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Σπανούλη από τα εννέα μέτρα (34-44).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Χίμκι ισορρόπησε το ματς, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του και να βρεθεί σε απόσταση ασφαλείας. Ο Σβεντ βρήκε συμπαραστάτες τους Γκιλ, Μάικι, Κρόκερ και Μποστ που έβαλαν πόντους, όμως οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις στην επίθεση τόσο από τον Πρίντεζη, όσο και από τον Μιλουτίνοφ. Παράλληλα, ο Γκος και ο Στρέλιενς βρήκαν σουτ από το τρίποντο και έτσι ο Ολυμπιακός στο 30′ βρέθηκε στο +9 (54-63).
Στον επίλογο ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση και στα δύο άκρα του παρκέ και με ηγέτες τους Βεζένκοφ και Στρέλνιεκς ξέφυγε με +17 (56-73), στο 33’. Στη συνέχεια δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και έφτασε στη νίκη παρά το γεγονός ότι ο Σβεντ συνέχισε να σκοράρει. Στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες έκαναν ένα σερί 9-0 μέχρι τη λήξη και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 66-87!

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-44, 54-63, 66-87.

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Σβεντ 34 (8/16τρ.), Μποστ 6, Κρόκερ 8 (2), Βιάλτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια, Γκιλ 13 (1), Γκουμπάνοφ, Τζένκινς 2, Τόμας, Μάικι 3.