Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό, που προσφέροντας και θέαμα στην επίθεση στον… επίλογο του αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ, επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες, βελτιώνοντας σε 4-10 το ρεκόρ του στη Euroleague. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 82-67 της γερμανικής ομάδας, για την 14η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, υποχρεώνονταν την Άλμπα στην ένατη ήττα της.

Η ζώνη του Δημήτρη Πρίφτη στο δεύτερο μέρος, περιόρισε την Άλμπα στους 24 πόντους, τη στιγμή που ο Λεωνίδας Κασελάκης σημείωνε ρεκόρ καριέρας σε πόντους στη Euroleague (17π. με 4/4τρ.) και οι Ντάριλ Μέικον (20π., 11ασ.), Γιώργος Παπαγιάννης (14π., 10ρ.) ολοκλήρωναν με νταμπλ νταμπλ. Καταλυτική η προσφορά σε άμυνα και επίθεση του Χάουαρντ Σαντ Ρος (16π.), ενώ ντεμπούτο στη Euroleague σημείωσε ο Νεοκλής Αβδάλας (2π.), ο οποίος έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην EuroLeague, σε ηλικία 15 ετών, 10 μηνών και 6 ημερών.

Από την Άλμπα ο Μάρκους Έρικσον με 18 πόντους δεν ήταν αρκετός για την υπέρβαση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με καλό ρυθμό στην επίθεση και αποτελεσματικότητα, ωστόσο στην άμυνα παρουσίασε κενά τα οποία πλήρωσε… εν μέρει καθώς η Άλμπα παρουσιάστηκε άστοχη. Ο Κασελάκης με λύσεις από το τρίποντο βοήθησε τα μέγιστα τους «πράσινους», έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Παπαγιάννη, Σαντ Ρός και Μέικον. Για την Άλμπα, που εκτέλεσε πολλά αμαρκάριστα τρίποντα σκόραραν κυρίως οι Έρικσον, Τίμαν και Ντα Σίλβα. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 30-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πρίφτη έχασε την συγκέντρωσή της στην επίθεση με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να προηγηθούν για πρώτη φορά με τρίποντο του Μπλατ (30-31). Στη συνέχεια η Άλμπα ξέφυγε και με νέο τρίποντο του Έρικσον έφτασε στο +9 (34-43). Κάπου εκεί οι «πράσινοι» επανήλθαν και κατάφεραν μέσα σε περίπου τρία λεπτά αγώνα να ισοφαρίσουν. Παπαγιάννης, Μέικον και Κασελάκης διαμόρφωσαν το 43-43 του ημιχρόνου.

Με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ… αστοχίας στην τρίτη περίοδο (14-9), ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε την άμυνα των πρώτων πέντε λεπτών, όταν κράτησε τους Γερμανούς στους 2 πόντους, ξεφεύγοντας με +6 (51-45 στο 25΄). Πάντως, η «πράσινη» αμυντική και επιθετική καθίζηση, βοήθησε την Άλμπα να πλησιάσει και πάλι σε απόσταση αναπνοής (55-52), χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ζούσμαν, ο οποίος μέτρησε 0/3 βολές, μετά από φάουλ που του έγινε σε προσπάθεια του από τα 6.75. Στον αντίποδα, ο Πέρι διαμόρφωσε το 57-52 της τρίτης περιόδου.

Με τον Μέικον να διακρίνεται στο κομμάτι της δημιουργίας και της επίθεσης, τη στιγμή που η «πράσινη» άμυνα λειτουργούσε χωρίς… διαλλείματα, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, εξασφαλίζοντας στο 34΄ μία διαφορά 12 πόντων (72-59). Δίχως άγχος πλέον και με τον Πρίφτη να ρίχνει στο παρκέ και τον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα, ο Παναθηναϊκός προσέφερε θέαμα, φτάνοντας άνετα στο τελικό 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 4, Μέικον 20 (2), Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 2, Κασελάκης 17 (4), Γουάιτ 3 (1), Αβδάλας 2, Έβανς 4, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16 (1).

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο, Ντα Σίλβα 13, Σμιθ 11 (1), Ντίλοου, Έρικσον 18 (4), Σνάιντερ 3 (1), Ολίντι 5 (1), Τίμαν 5, Μπλατ 9 (3), Ζούσμαν 1, Λάμερς 2.