Η αμυντική προσήλωση του Παναθηναϊκού, μετέτρεψε σε… περίπατο τη δοκιμασία των «πράσινων» στη Νίκαια. Το «τριφύλλι» πέρασε άνετα με 86-62 από την έδρα του Ιωνικού, για την 3η αγωνιστική της Basket League, στο επίσημο ντεμπούτο του Νέιτ Γουόλτερς, ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 17 λεπτά με απολογισμό 4 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Η άμυνα έκανε τη διαφορά στον αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει τους γηπεδούχους κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε ένα από τα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λευτέρης Μποχωρίδης (14 πόντοι), ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Αρτούρας Γκουντάιτις και 12 πόντους ο Γιώργος Παπαγιάννης (7 ριμπάουντ). Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μετά το αναγνωστικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Παναθηναϊκός φρόντισε να δείξει αμυντική σταθερότητα (11-17), οι «πράσινοι» εξαργύρωσαν στο δεύτερο τη διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 22 πόντους (48-26 στο 20΄) και μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία…

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 26-48, 41-65, 62-86

Ιωνικός (Μέξας): Αρσενόπουλος 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 20, Μάντζαρης 6 (2), Χόκινς 10 (2), Λέισι 6 (1), Σίμονς, Κιούσης, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Οκεκουόγεν 1, Λόουτον 4.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π. 9, Γουόλτερς 4, Γουίλιαμς, Γκριγκόνις 9 (1), Γκουντάιτις 13, Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 14 (3), Άντριους 2, Καλαϊτζάκης Γ. 6, Πονίτκα 6, Χουγκάζ 3 (1), Μαντζούκας 8 (2).