Έχοντας κάποια αρκετά καλά διαστήματα ο Παναθηναϊκός επικράτησε την Κυριακή με 79-72 της Κλουζ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στη Ρουμανία.
Οι παίκτες του Πασκουάλ προηγήθηκαν στο 7’ με 19-11, αλλά μείωσαν οι γηπεδούχοι σε 19-17 στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αποκτούσε συνέχεια διαφορά 7-8 πόντων, αλλά οι παίκτες της Κλουζ μείωναν άμεσα.
Στο τέλος του ημιχρόνου με πρωταγωνιστές τους Λάσμε, Γκιστ και Καλάθη οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν διαφορά 9 πόντων (41-32).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και έφτασε τη διαφορά μέχρι το +18 (40-58, 26′) κι ενώ όλα έδειχναν ότι η 4η περίοδος θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα η Κλουζ με ένα σερί 10-2 μείωσε στους 6 (59-65).
Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Πασκουάλ δεν έδωσαν δικαιώματα και νίκησαν με 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-41, 49-63, 72-79

Banca Transilvania Cluj: Ντικς 19 (1), Μολντοβεάνου 2, Μουρεσάν, Καλνιτσένκο 5 (1), Ίσλεϊ 13, Τορόκ, Ράσιτς 16 (3), Μαρίνοφ 7, Κούτι, Σταμένκοβιτς 4, Τέιρ, Βασμπούμ 6.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Τόμας 8, Λάνγκφορντ 12(1),Παπαγιάννης 3, Λάσμε 11(1), Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 6, Γκιστ 6, Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 8(2), Καλάθης 12(1), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου