Ο Παναθηναϊκός Superfoods ηττήθηκε με 95-74 από τη Μπάμπεργκ στη Γερμανία, σε παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» με την 8η ήττα τους στη φετινή διοργάνωση υποχώρησαν στην 5η θέση της κατάταξης.

Οι «πράσινοι» τα περίμεναν όλα από τον Νικ Καλάθη, ο οποίος με 31 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας. Στον αντίποδα οι Γερμανοί αγωνίστηκαν χωρίς τους Έλιας Χάρις, Λούκα Μίτροβιτς, Μπράις Τέιλορ, Λίον Ραντόσεβιτς, ενώ στον πάγκο ήταν ο Ηλίας Κατζούρης, αντί του Αντρέα Τρινκιέρι που αναρρώνει από επέμβαση στον ώμο.

Για τη Μπάμπεργκ ο Όγκουστιν Ρούμπιτ σημείωσε 26 πόντους και ο Ντόρελ Ράιτ ακολούθησε με 15. Ο Νίκος Ζήσης περιορίστηκε σε 4 πόντους και 2 ασίστ σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί 2-0 και 5-3 στο ξεκίνημα του αγώνα μετά από προσπάθεια του Γκιστ και τρίποντο του Καλάθη, ενώ η Μπάμπεργκ σκόραρε τους 7 πρώτους πόντους της με τον Μούσλι. Οι Γερμανοί από το 7-7 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο να ισοφαρίζει σε 15-15. Στο 10’ η Μπάμπεργκ βρέθηκε στο +6 (23-17), καθώς έκλεισε την πρώτη περίοδο με επί μέρους σκορ 8-2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε κατά πολύ με την Μπάμπεργκ να αυξάνει την διαφορά της στο +10 (33-23), με γκολ φάουλ του Χίκμαν. Μεγάλη ζημιά έκανε και ο Ρούμπιτ, που ολοκλήρωσε το πρώτο μισό με συγκομιδή 12 πόντων. Επιθετικά για τους «πράσινους» λύσεις έδωσε ο Καλάθης, ωστόσο το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 42-32.

Στην τρίτη περίοδο και με τον Νικ Καλάθη να… σεληνιάζεται, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε! Ο ομογενής γκαρντ «φόρτωσε» με 13 πόντους το αντίπαλο καλάθι σε αυτό το διάστημα και οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 6-18 «προσπέρασαν» στο 27΄ με 48-50. Ωστόσο, η αδυναμία του «τριφυλλιού» να ελέγξει αμυντικά την περιφέρεια και τη ρακέτα του, βοήθησε την Μπάμπεργκ να κλείσει την περίοδο στο +2 (57-55).

Στον… επίλογο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έδειχνε… χαμένος στην άμυνα του και μετά από ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 11-2 βρέθηκε στο 33΄ στο -11 (68-57), με τους «πράσινους» να μη βρίσκουν στον υπολειπόμενο χρόνο το… κουράγιο της αντίδρασης, να μην απειλούν και να πέφτουν με το τελικό 95-74.