Την ήττα με 77-72 γνώρισε ο Παναθηναϊκός Superfoods από την Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη, σε παιχνίδι για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» γνώρισαν την 10η ήττα τους και επί της ουσίας βρέθηκαν εκτός τετράδας, αφού χρειάζονται στα τελευταία έξι ματς τρεις περισσότερες νίκες από την Φενέρμπαχτσε.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Σίνγκλετον με 23 πόντους, ενώ 12 είχε ο Ρίβερς, 10 ο Μπουρούσης με 8 ριμπάουντ και 9 ο Τζέιμς με 7 ασίστ. Για την Νταρουσάφακα ξεχώρισε ο Ουοναμέικερ που σταμάτησε στους 24 πόντους, ενώ ο Άντερσον σημείωσε 16 και ο Μπέρτανς 12.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να τρέξουν, αλλά να υποπίπτουν σε πολλά λάθη, έχοντας αστοχία. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 με τον Σίνγκλετον και 4-2 με τον Καλάθη, όμως η Νταρουσάφακα βρήκε πόντους από τους Άντερσον, Ζίζιτς και Κλάιμπερν και προηγήθηκε 11-4. Οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα με τους Σίνγκλετον, Καλάθη και Μπουρούση και ισοφάρισαν, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 17-17, με buzzer beater τρίποντο του Μάικ Τζέιμς.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά η Νταρουσάφακα προηγήθηκε 22-17 με πόντους του Γουαναμέικερ, όμως ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με τρίποντο του Ρίβερς (22-24). Δύο συνεχόμενες «βόμβες» του Μπουρούση και ακόμα μία του Τζέιμς έφεραν τους «πράσινους» στο +7 (26-33), όμως μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά. Οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 προσπέρασαν στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-33.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Νταρουσάφακα να ξεφεύγει αρχικά στο σκορ και στο τέλος ο Παναθηναϊκός να ισοφαρίζει. Μετά το τρίποντο του Φελντέιν (35-36) οι Τούρκοι πέτυχαν σερί 13-0 και ξέφυγαν με +12 (48-36). Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με σκόρερ τον Σίνγκλετον μείωσαν σε 48-46, ενώ ο Φελντέιν έδωσε προβάδισμα στο τριφύλλι με σουτ τριών πόντων. Ο Μπέρτανς λίγο πριν ολοκληρωθεί η περίοδο «έγραψε» το 53-51, ενώ ο Σίνγκλετον ισοφάρισε σε 53-53 με φόλοου στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με επιμέρους σκορ 8-2 βρέθηκε στο +6 (61-55 στο 32΄). Σίνγλετον και Τζέιμς από τα 6.75 «έσβησαν» τις προσπάθειες των Κλάιμπερν και Άντερσον για ανατροπή (69-65 στο 36΄), αλλά το κάκιστο «πράσινο» τελευταίο δίλεπτο σε άμυνα και επίθεση δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά, με τον Ουαναμέικερ να σημειώνει επτά διαδοχικούς πόντους και να γράφει στο 39΄ το 75-72.

Λάθη και αστοχία στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό εξέθεσαν τους «πράσινους», που… πέταξαν τις επιθετικές τους προσπάθειες, με τον Κλάιμπερν να γράφει το τελικό 77-72 για την Νταρουσάφακα και να χαρίζει και ένα εντυπωσιακό μπλοκ στον Τζέιμς στα 43΄΄ πριν το τέλος.