Έχασε στην δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός, 97-93 η Ρεάλ

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 15 Δεκεμβρίου 2020, 20:58

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στο ΟΑΚΑ απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, όμως οι Ισπανοί επικράτησαν στην δεύτερη παράταση με σκορ 97-93.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν μέχρι στιγμής από άποψης θεάματος και σασπένς, ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες, μετά από κατάθεση ψυχής και από τους δύο αντιπάλους. Παράλληλα, θα πρέπει να γίνει αναφορά και στην κακή απόδοση των διαιτητών που έδωσαν αβαντάζ στη Ρεάλ.

Με τους 27 πόντους του ο Νεμάνια Νέντοβιτς πρωταγωνίστησε, ενώ 18 πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, 14 ο Γιώργος Παπαγιάννης και 13 ο Μπεν Μπέντιλ. Για τη Ρεάλ ο Αλμπέρτο Αμπάλντε ήταν ασταμάτητος και στα δύο έξτρα πεντάλεπτα και ήταν αδιαμφισβήτητα ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο. Οι Ουόλτερ Ταβάρες (20π.) και Άντονι Ράντολφ (18π.) ήταν άξιοι συμπαραστάτες του Αλμπέρτο Αμπάλντε για τους Ισπανούς.

Αυτή ήταν η 9η ήττα του Παναθηναϊκού (4-9), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε την 9η νίκη της (9-5).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος στο παιχνίδι και προσπάθησε να περιορίσει τη Ρεάλ. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να δεχθούν μόλις 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με τη «βασίλισσα» να παίρνει δύο τρίποντα από τον Ράντολφ και πόντους από τον Αλμπάλδε. Σημείο αναφοράς για την ομάδα του Βόβορα στο ξεκίνημα ήταν ο Παπαγιάννης που μέτρησε δύο τάπες στην άμυνα και 6 πόντους στην επίθεση με ένα άκρως εντυπωσιακό κάρφωμα. Μακ, Γουάιτ, Μήτογλου και Σαντ Ρος πρόσφεραν επίσης στην επίθεση με τους «πράσινους» να προηγούνται στο 10’, με 15-14.

Η Ρεάλ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 9-2, αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό σε τάιμ άουτ, καθώς προηγήθηκε 17-23. Στη «συνέχεια» το τριφύλλι βρήκε σημείο αναφοράς τον Μπέντιλ, ο οποίος σκόραρε 9 πόντους, νικώντας κατά κράτος την άμυνα των Μαδριλένων. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός βρήκε μόλις ένα εύστοχο τρίποντο (Παπαπέτρου) σε έντεκα προσπάθειες και γι αυτό το λόγο δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η Ρεάλ με τους Κοζέρ και Ταβάρες να σκοράρουν έκλεισε το πρώτο μισό με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (33-29).

Ένα ξέσπασμα της Ρεάλ στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, ήταν αρκετό για τους Ισπανούς, προκειμένου να επιβάλουν το ρυθμό τους. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύσκολη τη ζωή των «πράσινων» με την άμυνά τους και με επιμέρους σκορ 4-14 ξέφυγαν στο 25΄ με +14 (33-47), τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός μάταια προσπαθούσε από τα 6.75 να βρει σφυγμό από τα 6.75 (3/16 τρίποντα μέχρι το 30΄). Ωστόσο, το πείσμα του Μακ σε άμυνα, δημιουργία και επίθεση, βοήθησε την ελληνική ομάδα να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-56).

Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με την άμυνα ζώνης να αποδιοργανώνει τους Ισπανούς. Ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 7-2 έφερε την ελληνική ομάδα στο -3 (55-58 στο 31΄), ενώ με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Νέντοβιτς πλησίασε στο 61-62 στο 35΄. Ο Γιουλ έδωσε ανάσα στη Ρεάλ (61-66), αλλά Νέντοβιτς και Παπαπέτρου πέτυχαν την ανατροπή στο 37΄ (68-66). Ακολούθησαν διαδοχικά άστοχα τρίποντα της Ρέαλ, όπως και του Παναθηναϊκού που προσπάθησε να κλειδώσει τη νίκη, για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ ο Γιουλ, μετά από χαμένη προσπάθεια του Ντεκ, και με φόλοου να γράψει το 68-68, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με σερί 5-0 (τρίποντο Παπαπέτρου και κοντά στο καλάθι ο Παπαγιάννης) προηγήθηκε με 73-68. Ωστόσο, η αποχώρηση του Σαντ Ρος με 5 φάουλ έφερε αναστάτωση στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, με τη Ρεάλ να πατά γκάζι και στο 44΄ να ολοκληρώνει την ανατροπή με γκολ φάουλ του Αμπάλντε (75-77), ενώ ο ίδιος κράτησε το προβάδισμα με ανάποδο λέι απ στα 20΄΄ για τη λήξη (77-79). Ωστόσο, ο Μποχωρίδης εξελίχθηκε σε «ήρωα» καθώς ευστόχησε στις 2/2 βολές (79-79) που κέρδισε μετά από φάουλ που του έγινε στα 7.8΄΄, ενώ ο ίδιος κέρδισε το επιθετικό φάουλ από τον Γιουλ στα 2.8΄΄, στέλνοντας το ματς στη δεύτερη παράταση, καθώς ο Παπαπέτρου αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου πενταλέπτου, ο Νέντοβιτς από τα 6.75 ισοφάρισε σε 82-82, δίνοντας τέλος στο σερί 0-3 της Ρεάλ, αλλά ο Αμπάλντε είχε έτοιμη την απάντηση (82-85), κρατώντας το προβάδισμα των Ισπανών από τη γραμμή των βολών (84-87). Ο Τόμπκινς έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (85-89 1:21΄ πριν από τη λήξη), ενώ οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε καθαρό φάουλ που έκανε πάνω στον Μπέντιλ. Ο Ντεκ αύξησε τη διαφορά στο +6 στο 49΄ (85-91), αλλά ο παθιασμένος Παπαπέτρου μείωσε σε 88-91, για να ακολουθήσει το 88-93 δια χειρός Αμπάλντε, με το οποίο οι Ισπανοί κλείδωσαν ουσιαστικά το ματς. Ο ίδιος μάλιστα διαμόρφωσε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το τελικό 93-97, δίνοντας τέλος στα όνειρα που δημιούργησε το τρίποντο του Νέντοβιτς στα 3.1΄΄ για τη λήξη...

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μακ 6, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4), Γουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13, Σαντ-Ρος 4.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (2), Φερνάντεθ 1, Αμπάλντε 18 (1), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6 (1), Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρς 20, Γιουλ 6, Τόμπκινς 12 (2), Τέιλορ.

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου 2020, 00:12