Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 81-78 της Φενέρμπαχτσε στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Αν και βρέθηκε να προηγείται με +13 (74-61) στις αρχές της 4ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στους παίκτες του Ομπράντοβιτς να διεκδικήσουν επί ίσοις όροις τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όταν ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» Τζιμέρ Φριντέτ (22π.) με 2/2 βολές χάρισε το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα του.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πανηγύρισε την 9η νίκη της, ενώ ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης συμβιβάστηκε με την 9η ήττα του.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζίμερ Φριντέτ με 22 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Νικ Καλάθης (15π.), ΝτεΣόν Τόμας (13π.) και Γιώργος Παπαγιάννης (10π.).

Από τη Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Κώστας Σλούκας με 15 πόντους (8 ασίστ), όπως και ο άστοχος στα τελευταία λεπτά Νάντο ντε Κολό (13π.).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός» από τα 6.75 και ελέγχοντας τα ριμπάουντ προηγήθηκε γρήγορα με 11-6 (στο 4΄) και 17-10 (στο 6΄). Από την άλλη, οι «παγίδες» που έστησε στην άμυνά της η Φενέρ απέδωσαν (σ.σ. 4 κλεψίματα), με την τουρκική ομάδα να μαζεύει τη διαφορά (17-14 στο 7΄) και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (22-21), μετά το πρώτο εύστοχο τρίποντο των φιλοξενούμενων στον αγώνα, δια χειρός Μαχμούτογλου.

Τα διαδοχικά λάθη στην άμυνά του Παναθηναϊκού και οι εκτελέσεις των Σλούκα και Ντατόμε από τα 6.75, βοήθησαν τη Φενέρ να βρει ρυθμό, να προσπεράσει στο 12΄ με 24-26 και στο 15΄ να ξεφύγει ακόμη και με +6 (27-33). Ένα ξέσπασμα των «πράσινων» στην άμυνα και οι λύσεις που έδωσε στην επίθεση ο Φριντέτ, έδωσαν «ανάσα» στην ελληνική ομάδα, χωρίς όμως να υπάρχει συνέχεια στην αντεπίθεση… Η κυριαρχία του Λοβέρν μέσα στη ρακέτα και η ψυχραιμία της Φενέρ από τη γραμμή των βολών, συνέβαλαν ώστε οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-46).

Με ενεργοποιημένα τα αμυντικά αντανακλαστικά του και αποδίδοντας στα επιθετικά ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 10-2 (σ.σ. πρωταγωνιστής ο Φριντέτ) ανέκτησε το προβάδισμα στο 22΄ (52-48). Ο Ντε Κολό απάντησε από τα 6.75 (52-51 στο 23΄), αλλά νέο επιμέρους σκορ 13-4 εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (65-55 στο 29΄) για τους «πράσινους», οι οποίοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο σε απόσταση ασφαλείας (65-57).

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να πατά γερά στα πόδια του μέχρι το 34΄, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 74-61, αλλά η… καθίζηση που ακολούθησε έδωσε δικαιώματα στη Φενέρ. Η τουρκική ομάδα, καθοδηγούμενη από τον Σλούκα απάντησε με επιμέρους σκορ 5-17 (!), πλησιάζοντας στα 5.7΄΄ για τη λήξη στο 79-78. Ωστόσο με τον Φριντέτ να ευστοχεί από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και τον Ντε Κολό να μη βρίσκει στόχο στο τρίποντο της παράτασης στην εκπνοή, ο Παναθηναϊκός υπερασπίστηκε την έδρα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78.

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 13 (2), Ράις 6, Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 8 (1), Τζόνσον, Μπράουν 3 (1), Φριντέτ 22 (2), Καλάθης 15, Ουίλι 2, Μήτογλου 2, Μπέντιλ.

Φενέρμπαχτσε (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 7 (1), Μαχμούτογλου 7 (1), Κάλινιτς 6, Σλούκας 15 (1), Ντε Κολό 13 (1), Ουίλιαμς 8, Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν 11.