Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας 74-73 του Παναθηναϊκού με buzzer beater του Ρούντι Φερνάντεθ στο ένα δέκατο πριν το τέλος του αγώνα. Με το σκορ στο 73-71 υπέρ των «πράσινων» η μπάλα έμεινε στα χέρια του Ισπανού ο οποίος σούταρε μαρκαρισμένος και εκτός ισορροπίας και ευστόχησε δίνοντας τη νίκη στους Μαδριλένους.

Παρά την ήττα ο Παναθηναϊκός κρατά στα δικά του χέρια την παρουσία στην οκτάδα. Χρειάζεται νίκη επί της Μπούντουτσνοστ στην 30η και τελευταία αγωνιστική για να πάρει θέση στο τζάμπολ των πλέι οφ, με μειονέκτημα έδρας. Αυτή ήταν η 22η νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης.

Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Λάνγκφορντ και Καλάθης με 14 πόντους. Κορυφαίος της «βασίλισσας ήταν ο Ταβάρες με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ, με τον Ρούντι να είχε 13 πόντους, τον Γιουλ 12 και τον Τόμπκινς 10.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το τέλειο δεκάλεπτο στην αρχή του αγώνα και ξέφυγε με διαφορά 18 πόντων. Μετά το 3-0 της Ρεάλ οι «πράσινοι» απάντησαν με σερί 10-0 το οποίο διεκόπη από το τρίποντο του Ρούντι. Ακολούθησε ένα νέο «πράσινο» 8-0 από τον Παναθηναϊκό που έβγαλε ενέργεια και πάθος στο παρκέ. Παράλληλα, τα πολλά φάουλ που σφύριξαν οι διαιτητές κατά και των δύο ομάδων διατήρησαν το «τριφύλλι» σε επίπεδα νταμπλ σκορ (22-11, 26-13), ενώ με τους Λεκαβίτσιους και Βουγιούκα να σκοράρουν το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 32-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ επέστρεψε όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας. Λοτζέσκι και Παπαπέτρου έδωσαν αρχικά λύσεις στο σκοράρισμα, με την «βασίλισσα» να μειώνει στους 9 (35-26) με τον Ταβάρες αιχμή. Ο Καλάθης με προσωπικό 5-0 έδωσε ανάσα στην ομάδα του, ενώ για τη Ρεάλ ο Ρούντι Φερνάντεθ απάντησε με δικούς του πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 45-33 υπέρ του Παναθηναϊκού με μία βολή του Νικ Καλάθη.

Η αντεπίθεση της Ρεάλ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Μαδριλένοι ροκάνισαν την διαφορά, την ώρα που ο Ρικ Πιτίνο είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Αρχικά ο Κιλπάτρικ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (48-35), όμως οι Ισπανοί με επί μέρους σκορ 9-2 μείωσαν στους 6 (50-44). Με τρίποντο του Λάνγκφορντ οι «πράσινοι» ξέφυγαν εκ νέου με 10 (59-49), όμως το buzzer beater του Γιούστα στο τέλος έφερε το 59-53 στο 30’.

Στον επίλογο και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, με τους «πράσινους» να διατηρούν στα μισά της περιόδου προβάδισμα 11 πόντων (71-60). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε λάθη έχοντας κακές επιθέσεις, με τη Ρεάλ να μειώνει στον πόντο (71-70) στο 38’. Ο Λάνγκφορντ με δύσκολη προσπάθεια σημείωσε το 73-70, ενώ ο Ράντολφ με μία βολή μείωσε σε 73-71. Στην τελευταία άμυνα, ο Ρούντι πήρε την μπάλα και την πέταξε από τα 10 μέτρα, ευστοχώντας και δίνοντας στη Ρεάλ τη νίκη με το τελικό 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 4, Γιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14 (6/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.