Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην Euroleague ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις επιτυχίες και μάλιστα απέναντι σε έναν αντίπαλο, που αποτελεί μέχρι στιγμής την ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης,.

Πιο συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Βόβορα, πραγματοποιώντας παρα πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, επικράτησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 83-76 των Βαυαρών, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Έτσι το «τριφύλλι» βελτίωσε σε 3-6 το ρεκόρ του, υποχρεώνοντας την ομάδα του Τρινκιέρι στην τέταρτη ήττα της και δεύτερη διαδοχική (ρεκόρ 7-4).

Η αποψινή «πράσινη» επιτυχία έφερε τη «σφραγίδα» του Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος εκτός από τη γνωστή προσφορά του στην επίθεση (17π.), ξεδίπλωσε στον αγώνα και τις αρετές του σε άμυνα (3 κλεψίματα) και δημιουργία (6 ασίστ).

Ο Σέρβος γκαρντ, άλλωστε, ήταν αυτός που χάραξε το δρόμο της νίκης στο 38΄, μετά από προσωπικό σερί 5-0 (1 τρίποντο και 1 δίποντο), με το οποίο «γράφτηκε» το 77-70.

«All around» εμφάνιση πραγματοποίησε ο  Χάουαρντ Σαντ-Ρος (14π., 7ρ., 5ασ., 4κλ.), ενώ ακόμη μία σπουδαία βραδιά είχε ο Γιώργος Παπαγιάννης (12π.), με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να έχει κι αυτός σημαντική συμβολή στη νίκη της ομάδας του (12π.).

Από την Μπάγερν Μονάχου, ξεχώρισε ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Με τη γερμανική ομάδα να φέρνει στην επιφάνεια όλα τα αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» βρέθηκαν με το… καλημέρα με την πλάτη στον τοίχο (2-6 στο 3΄ και 5-10 στο 5΄).

Ωστόσο, η είσοδος του Νέντοβιτς αντί του Καλαϊτζάκη έφερε μεγαλύτερη κινητικότητα σε άμυνα και επίθεση, ο Παπαγιάννης κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και το «τριφύλλι» απάντησε με το εντυπωσιακό σερί 13-0 για το 18-10 στο 9΄.

Οι… σαστισμένοι και «πνιγμένοι» στις αμυντικές παγίδες των «πράσινων» Γερμανοί, πάντως, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -5 (18-13), μετά από τις 3/3 βολές του Μπάλντγουϊν (φάουλ του Μακ σε προσπάθεια του Αμερικανού από τα 6.75).

Με τον Μποχωρίδη να «δένει» την άμυνα του Παναθηναϊκού και τον Νέντοβιτς να δίνει τον ρυθμό σε επίθεση και δημιουργία, οι «πράσινοι» έτρεξαν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ένα σερί 8-0, ξεφεύγοντας με +13 (26-13 στο 12΄).

Ο Νέντοβιτς κράτησε μέχρι το 15΄ τη διψήφια διαφορά από τα 6.75, αλλά η αφύπνιση του Λούτσιτς σήμανε και την αντεπίθεση των Γερμανών.

Ο Σέρβος φόργουορντ έτρεξε ένα προσωπικό σερί 7-0, οι Γερμανοί μείωσαν σε 37-29 στο 18΄, για να πάρει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος ο Μπάλντγουϊν και να ρίξει τη διαφορά στο -6 (40-34 στο 19΄). Η «πράσινη» φροντ λάιν (Μπεντίλ, Παπαγιάννης), όμως, έβγαλε αντίδραση γράφοντας το 44-35 στο ημίχρονο.

Η Μπάγερν Μονάχου ενεργοποίησε την άμυνα της στην τρίτη περίοδο και κυριαρχώντας στα επιθετικά ριμπάουντ, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.

Με τον Ρέινολντς μάλιστα να αποτελεί σταθερή απειλή κοντά στο καλάθι του Παναθηναϊκού, οι Γερμανοί βρέθηκαν ακόμη και στο -4 στο 29΄ (56-52). Ωστόσο, ένα τρίποντο-ανάσα του Σαντ-Ρος και οι αμυντικές προσπάθειες του Νέντοβιτς ήταν αυτές που βοήθησαν τους «πράσινους» να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το 30΄ (60-54).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού άφηνε τα ελεύθερα σουτ των Γερμανών και ο Τσίπσερ παίρνοντας… φωτιά από την περιφέρεια μειωσε στο 32΄ για πρώτη φορά στο -3 (62-59). Ωστόσο, ο κίνδυνος της ανατροπής αποσοβήθηκε από την αστοχία του Μπάλντγουϊν, ο οποίος έχασε διαδοχικές ευκαιρίες, με τον Παπαπέτρου να δίνει ανάσα στο 35΄ (69-63) και στο 36΄ από τα 6.75 (72-65).

Με τον Λούτσιτς να διακρίνεται σε επίθεση και δημιουργία, η Μπάγερν βρέθηκε και πάλι στο -2 (72-70 στο 37ο λεπτό), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Νέντοβιτς.

Με τον Σέρβο να ευστοχεί σε ένα τρίποντο και να τρέχει στην επόμενη «πράσινη» επίθεση στο ανοιχτό γήπεδο και να σκοράρει, το «τριφύλλι» μπήκε σε τροχιά νίκης στο 38΄ (77-70). Μία νίκη που «σφραγίστηκε» από τον Παπαπέτρου στο 39΄ (79-70) και τις εξαιρετικές άμυνες που ακολούθησαν από την ελληνική ομάδα.

Tα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Μακ 5 (1), Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (2), Καλαϊτζάκης 4, Νέντοβιτς 17 (2), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 3, Μπεντίλ 9 (1), Σαντ-Ρος 14 (3).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Αντρέα Τρινκιέρι): Γουέιλερ-Μπαμπ 9 (1), Μπόλντγουϊν 12 (1), Ρέινολντς 12, Τόμας, Λούτσιτς 20 (2), Φλακαντόρι, Αμάιζε, Ζίπσερ 11 (2), Σίσκο 9 (1), Ραντόσεβιτς 3.