Ο Παναθηναϊκός εδραιώθηκε στην 6η θέση της κατάταξης της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε 96-94 της Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος, εκφραστές αυτής τους Τάιρις Ράις και Ιωάννη Παπαπέτρου στην 3η περίοδο, ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του στη «διαβολοβδομάδα». Μετά τη νίκη επί της Μπάγερν, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο στάθηκαν στο ύψος τους και απέναντι στους «πράσινους» της Λιθουανίας, έστω κι αν βρήκαν σθεναρή αντίσταση από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Δύο διαδοχικά τρίποοντα του Ντεσόν Τόμας εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 (89-78), απέμεναν 2:42΄΄ για το τέλος με τη Ζαλγκίρις να τα δίνει όλα, να απειλεί μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά ο Παναθηναϊκός να παίρνει στο τέλος αυτό που ήθελε!

Ο Τάιρις Ράις σημείωσε 20 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, ο Ντεσόν Τόμας είχε συγκομιδή 16 πόντους με 4/6 τρίποντα και ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους πέτυχε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Νικ Καλάθης μοιράζοντας και 11 ασίστ.

Από τη Ζαλγκίρις που παρέμεινε στην τελευταία θέση με 6 νίκες – 14 ήττες ξεχώρισαν οι Λούκας Λεκαβίτσιους (16π.) και Τόμας Ουόλκαπ (16π., 7ασ.), ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Κέι Σι Ρίβερς.

Οι αμυντικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού έκαναν με το… καλημέρα την εμφάνιση τους, με την Ζαλγκίρις να επικεντρώνει τις επιθέσεις της μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και να ελέγχει στα πρώτα λεπτά την αναμέτρηση. Οι Λιθουανοί ξέφυγαν με νταμπλ σκορ στο 4΄ (6-12), ενώ έχοντας το απόλυτο στα δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγαν ακόμη και με +11 (13-24 στο 7΄). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ρυθμό και από τα 6.75, δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο από το 18-27 στο 10΄.

Το «τριφύλλι» αύξησε την πίεση του από τις αρχές της δεύτερης περιόδου, βρήκε το μακρινό σουτ στα πρόσωπα των Ράις, Τόμας και Τζόνσον, είδε τον Καλάθη να ενεργοποιείται στη δημιουργία, αλλά Λεκαβίτσιους και λάθη δεν επέτρεψαν την ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός, μάλιστα, μείωσε δύο φορές σε απόσταση αναπνοής (40-41 στο 17΄ και 44-45 στο 18΄), αλλά λανθασμένα σφυρίγματα της διαιτησίας τον υποχρέωσαν να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (46-49).

Με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει στο όριο του φάουλ την ένταση του στην άμυνα και τους Φριντέτ, Ράις να βρίσκουν στόχο από τα 6.75, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 49-49, ενώ μετά από 3/3 βολές του Ράις (κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια του από 6.75), ήρθε η ανατροπή (61-59 στο 26΄). Οι ΛεΝτέι και Ουόκαπ προσπάθησαν να χαρίσουν και πάλι το προβάδισμα στη Ζαλγκίρις από τη ρακέτα και την περιφέρεια, αντίστοιχα, αλλά Παπαπέτρου, Τόμας και Καλάθης κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (71-66 στο 30΄).

Από τα πρώτα λεπτά του… επιλόγου, ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις του. Με την άμυνα του να κλείνει όλα τα πικ εν ρολ της Ζαλγκίρις, τον Τζόνσον να μπαίνει ζεστός από τα 6.75 (74-68 στο 31΄), τον Καλάθη να «μοιράζει» και τον Παπαγιάννη κυρίαρχο κοντά στο καλάθι, το «τριφύλλι» έτρεξε γρήγορα ένα επιμέρους σκορ 11-6, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +10 (82-72). Και πάλι όμως, η έλλειψη διάρκειας έφερε ανησυχία στο ΟΑΚΑ. Με την Ζαλγκίρις να αξιοποιεί τις παγίδες στην άμυνα, η διαφορά έπεσε στο 83-78, πριν ο Τόμας ευστοχήσει σε back to back τρίποντα για το 89-78 στο 37΄.

Τα αμυντικά λάθη του Παναθηναϊκού συνέχισαν να δίνουν ελπίδες στη Ζαλγκίρις (92-88), η οποία δια χειρός Χέις (καλάθι και φάουλ) βρέθηκε στο -3 στα 17.3΄΄ για τη λήξη (94-91). Ο ίδιος μάλιστα διαμόρφωσε το 96-94 από τα 6.75 στα 7.5΄΄, αλλά μία καλή άμυνα του Παπαπέτρου, μετά από λάθος στην επίθεση της ελληνικής ομάδας, βοήθησε τον Παναθηναϊκό να υπερασπιστεί την έδρα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-49, 71-66, 96-94.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (8 ριμπ.), Ράις 20 (6 ασίστ), Παπαγιάννης 13, Ράουτινς, Παπαπέτρου 10, Βουγιούκας, Τζόνσον 6, Φριντέτ 11, Καλάθης 14 (11 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 16 (7 ασίστ), Ρίβερς 13, Λεκαβίτσιους 16, Χέιζ 9, Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 7, Γκέμπεν, Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 10, Λαντέιλ 11 (7 ριμπ.), Λουκοσιούνας, Ουλάνοβας 10.