Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ευρωπαϊκό ντέρμπι του ΟΑΚΑ, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με σκορ 99-93 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-4, υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στην έβδομη ήττα του.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων», χάρη στους 41 πόντους του μαγικού Τάιρις Ράις! Ο Ολυμπιακός διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη μέσα σε μία «πύρινη» ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ, αλλά έχασε… μόνος του την ευκαιρία να δραπετεύσει νικητής, με χαμένες βολές, αν και ήταν στο +2, 84-86 στα 11΄΄ πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Στα 3΄΄ ο Γιώργος Παπαγιάννης έστειλε τον αγώνα σε έξτρα πεντάλεπτο (86-86 κ.α.). Ήταν ένα ντέρμπι με ανατροπές, αφού ο Ολυμπιακός ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής στο μεγαλύτερο μέρος, επέστρεψε από το -13 (54-41) και με 18 πόντους του Σπανούλη, αλλά και 5/8 τρίποντα του Μπράντον Πολ έδειξε πολύ σκληρός για να… πεθάνει.

Η ελληνική «μάχη γιγάντων», διάρκειας 45 λεπτών, πρόσφερε θέαμα και φάσεις στο ευρωπαϊκό φίλαθλο κοινό που θα θυμούνται για καιρό!

Εκτός από τον Ράις, κομβικός ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, ενώ έβγαλε και πολύτιμη άμυνα πάνω στον Σπανούλη στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Ο Νικ Καλάθης μπορεί να τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (14π.) και ριμπάουντ (10ρ.), αλλά ήταν άστοχος από τα 6.75 (0/9 τρίποντα).

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός κυνήγησε με αξιώσεις τις νίκες, κυριαρχώντας σε δημιουργία (20 ασίστ έναντι 11 του Παναθηναϊκού) και τρίποντα (11/25), αλλά η προσπάθεια του δε στέφθηκε με επιτυχία.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη με 18 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Μπράντον Πολ (17π.), Νικολα Μιλουτίνοβ (14π., 10ρ.) και Ουέντ Μπάλντγουϊν (10π.).

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 7-2 με πόντους από τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη και Παπανικολάου, όμως ό Παναθηναϊκός επέστρεψε άμεσα και προηγήθηκε 8-7 με τους Τόμας, Καλάθη και Παπαγιάννη. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι «αιώνιοι» εναλλάσσονταν στο σκορ και στο προβάδισμα με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 18-17 με τον Ράις. Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχες και στις δύο πλευρές του παρκέ με τους «πράσινους» να παίρνουν το μίνιμουμ προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και κατάφερε να μην χάσει το προβάδισμα. Οι «πράσινοι» μετά το 23-23 του Πολ, που πέτυχε τρίποντο και φάουλ, έτρεξαν σερί 7-0 (30-23) και είχαν πρωταγωνιστή τον Ράις, ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο μισό του ντέρμπι με 18 πόντους. Με ηγέτη τον Σπανούλη ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (33-32), όμως οι «πράσινοι» του Ρικ Πιτίνο βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά (39-32). Ο Πρίντεζης αρχικά (39-36) και ο Κόνιαρης σε δεύτερο χρόνο (43-39) «ψαλίδισαν» και πάλι την απόσταση, όμως ο Ράις με τρίποντο διαμόρφωσε το 46-39 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Φριντέτ να εκτοξεύει τη διαφορά στο +13 (54-41 στο 23΄), μετά από… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ). Ακολούθησαν κακές επιλογές και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό, όμως, να αφυπνίζεται στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι με τον Ριντ, ενώ τα τρίποντα των Πολ και Βεζένκοφ βοήθησαν τους Πειραιώτες να πλησιάσουν στο -4 (63-59) στο 29΄ και στο -2 με τη λήξη του δεκαλέπτου (63-61).

Σε άτυπο διαγωνισμό τριπόντων εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστές τον Ράις από πλευράς Παναθηναϊκού και τους Πολ, Σπανούλη από τον Ολυμπιακό. Οι περισσότερες επιλογές των «ερυθρόλευκων», όμως, ήταν αρκετές για την ισοφάριση (76-76 στο 35΄) και το προσπέρασμα στην επόμενη επίθεση (76-78 με 2/2 βολές Σπανούλη). Όταν μάλιστα μπήκε στην… εξίσωση και ο Τσέρι, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +3 (81-84 στο 37΄). Η αστοχία, όμως, και των δύο ομάδων από τη γραμμή των βολών κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον, με τον Πολ να γράφει με ½ το 84-86 και τον Παπαγιάννη να στέλνει το ματς στην παράταση στα 3.4΄΄ για τη λήξη (86-86)

Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε τα επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά του επιπλέον πεντάλεπτου, με τον Σπανούλη συνεχίζει τις… εκτελέσεις, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (89-91 στο 42΄). Ωστόσο, ένα λανθασμένο φάουλ του Τσέρι σε προσπάθεια του Φριντέτ από τα 6.75 (3/3 βολές) και η ψυχραιμία του Ράις στην επίθεση «σφράγισε» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό, που ξέφυγε με +5 (96-91 στο 43΄). Τα άστοχα τρίποντα του Ολυμπιακού δεν επέτρεψαν νέα ανατροπή στον αγώνα με τον Παπαγιάννη να βγάζει μία κομβική άμυνα στον Σπανούλη στα 7.4΄΄ για τη λήξη και να χαρίζει τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86. 99-93.

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Tόμας 13, Ράις 41 (8), Παπαγιάννης 5, Παπαπέτρου 11 (1), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φρεντέτ 7 (1), Καλάθης 14, Μήτογλου 8, Μπεντίλ

Ολυμπιακός (Κεστούτις Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν 10, Πολ 17 (5), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (2), Τσέρι 7 (1), Μιλουτίνοβ 14, Βεζένκοφ 6 (1), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4