Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γνώρισε την ήττα με 96-78 από την Ρεάλ στη Μαδρίτη σε παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το ματς διεξήχθη εκτάκτως μετά από συμφωνία των δύο ομάδων, καθώς το «WiZink Center», δεν θα είναι διαθέσιμο από 27/2 έως 1/3, λόγω της διεξαγωγής του event «Disney on Ice».

Με 12 λάθη, μόλις 4 επιθετικά ριμπάουντ, «πειραγμένη» τη δημιουργία του και την αμυντική του περιφέρεια να… μπάζει από παντού, ο Παναθηναϊκός δεν είχε τύχη μέσα στη Μαδρίτη, δείχνοντας διαθέσεις ανατροπής μόνο στην τρίτη περίοδο.

Ο Νικ Καλάθης με 13 πόντους οδήγησε την «πράσινη» επίθεση, ενώ από τη Ρεάλ ο Βάλτερ Ταβάρες με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ έκανε τη… ζημιά στη ρακέτα του Παναθηναϊκού.

Με 6 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, καμία βολή και τη Ρεάλ να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός παραπάνω από 3 λεπτά. Μετά το 5-5 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας, οι Ισπανοί απάντησαν με σερί 10-0, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (15-5 στο 5΄), την οποία συντήρησαν μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου (27-16), έχοντας πρωταγωνιστή τον Ντεκ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου, Ράουτινς και Ράις συνδέθηκαν από τα 6.75, μειώνοντας σε 32-24 στο 12΄, μετά από επιμέρους σκορ 2-8, αλλά μέχρι εκεί… Οι Μαδριλένοι βρήκαν στόχο σε τρία «κολλητά» τρίποντα (2 Φερνάντεθ, 1 Κάρολ), ξεφεύγοντας με 38-26 στο 14΄ κι ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα, μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-41). Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» συνέχισαν να… υστερούν στα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια έχοντας στηθεί μόλις 2 φορές στη γραμμή των ελευθέρων βολών…

Με διάρκεια στην επίθεση του, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε τρεις φορές στην τρίτη περίοδο στο -3 (58-55 στο 25΄, 60-57 στο 26΄, 68-65 στο 28΄), αλλά οι αμυντικές του αδυναμίες δεν του επέτρεψαν την ανατροπή… Την ίδια στιγμή, ο Φερνάντεθ βρήκε στο τελευταίο λεπτό και πάλι ρυθμό από τα 6.75, στέλνοντας τη Ρεάλ στην τέταρτη περίοδο στο + 8 (73-65).

Η περιφερειακή άμυνα… πρόδωσε για ακόμη μία φορά τον Παναθηναϊκό, με τη Ρεάλ να συνδέεται με το… καλημέρα από 6.75 (2/2, από Καμπάτσο και Τόμπκινς) και με επιμέρους σκορ 10-4, έγραψε στο 33΄ το 83-69, χωρίς να απειληθεί μέχρι τη λήξη, καθώς οι Ισπανοί είχαν μία… τρίποντη απάντηση σε κάθε προσπάθεια… ανάσας του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 48-41, 73-65, 96-78.

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Φερνάντεθ 11 (3), Καμπάσο 14 (4), Λαπροβίτολα 8, Ρέγες 4, Ντεκ 13, Γκαρούμπα 4, Νάκιτς, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 15, Μίκι, Τόμπκινς 11 (1), Μεζρί 2.

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 11 (1), Ράις 7 (2), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 11 (1), Βουγιούκας 7, Τζόνσον 3, Φρεντέτ 11 (1), Καλάθης 13 (3), Μήτογλου, Μπέντιλ 2.