Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 89-68 από την Ρεάλ στη Μαδρίτη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» πλησίασαν τη «βασίλισσα» στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως η Ρεάλ άνοιξε το σκορ και έφτασε στη νίκη. Ο Παναθηναϊκός υπέστη την τέταρτη ήττα στους τελευταίους 5 αγώνες και έχει πλέον 6-7 ρεκόρ, ενώ η Ρεάλ έχει 11-2 και παραμένει δεύτερη στην κατάταξη.
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με τους Νικ Καλάθη (17π.) και Κιθ Λάνγκφορντ (20π.) να είναι απελπιστικά μόνοι στην επίθεση, σε μία βραδιά που οι «πράσινοι» είχαν μόλις 7 λάθη. Από τους Ισπανούς, ξεχώρισαν Φαμπιάν Κοζέρ (14π.) και Φακούντο Καμπάτσο (13π., 5ασ.).
Μπορεί ο Παναθηναϊκός να προηγήθηκε 2-0 με τον Καλάθη, όμως η Ρεάλ έτρεξε σερί 16-0 και ξέφυγε με 14 πόντους, την ώρα που οι «πράσινοι» έδειχναν μουδιασμένοι σε άμυνα και επίθεση. Λύσεις με τέσσερις πόντους προσέφερε ο Ίαν Βουγιούκας, ενώ ένα λέι απ του Καλάθη και δύο πόντοι από τον Λοτζέσκι έφεραν τους 10 της «πράσινης» συγκομιδής στην πρώτη περίοδο. Η Ρεάλ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με τον Ταβάρες να σημειώνει το 23-10.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έδειξε… σφυγμό και κέρδισε με το επιμέρους 21-20. Έτσι κατάφερε να μείνει κοντά στη Ρεάλ που αρχικά ξέφυγε ακόμα και με 20 πόντους διαφορά (34-14 και 38-18). Το τρίποντο του Παππά (38-21) που ήταν το πρώτο εύστοχο για τους «πράσινους» μετά από επτά προσπάθειες και 16 λεπτά αγώνα «αφύπνισε» τον Παναθηναϊκό, που στηρίχθηκε επιθετικά στον Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός με έντεκα συνεχόμενους πόντους μάζεψε τη διαφορά και οδήγησε το «τριφύλλι» στο 43-31 του πρώτου ημιχρόνου.
Η αθόρυβη δουλειά του Παναθηναϊκού στο ματς συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» να φτάνουν στο -6 (61-55) και τελικά να κλείνουν στο 30’ στο -8 (63-55), έχοντας επιστρέψει για τα καλά. Μετά το 43-33 από τον Παπαγιάννη, η Ρεάλ προηγήθηκε και πάλι με +18 (57-39 με τον Κοζέρ). Ο ψηλός των «πράσινων», μαζί με τους Λάνγκφορντ, Καλάθη και Τόμας ψαλίδισαν την απόσταση από την «βασίλισσα» με αποτέλεσμα στον επίλογο να μπορούν να διεκδικήσουν το ματς.
Το τρίποντο του Καλάθη έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση πέντε πόντων (63-58), αλλά η Ρεάλ πάτησε το… γκάζι εκ νέου με τους «πράσινους» να χαλούν στο τέλος την εικόνα τους και να χάνουν με το βαρύ 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 43-31, 63-55, 89-68.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ράντολφ 5 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Καμπάσο 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Αγιόν 8 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρολ 4, Ταβάρες 11 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 7 (1), Ντεκ 4, Τόμπκινς 8 (6 ριμπάουντ), Τέιλορ 8 (1).