Ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε κοντά στη μεγάλη ανατροπή, ωστόσο γνώρισε την ήττα με 89-82 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία και με συνολικό σκορ στις νίκες 3-1 δεν κατάφερε να προκριθεί στο Final-4 του Βελιγραδίου. Αντίθετα, η Ρεάλ που πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, που από το -22 γύρισε το ματς, ήταν ο Σίνγκλετον με 21 πόντους και 5/6 τρίποντα, ενώ από 18 σημείωσαν οι Καλάθης και Τζέιμς. Από πλευράς νικητών, 17 πόντους και 5 ασίστ κατέγραψε ο Ντόντσιτς και από 12 είχαν οι Ρέγες και Αγιόν.

Να σημειωθεί ότι με το σκορ στο 80-75, οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται για το επιθετικό φάουλ που καταλογίστηκε στον Σίνγκλετον, αλλά και για τη φάση με το αντιαθλητικό χτύπημα του Ντόντσιτς στον Αντετοκούνμπο! Το ματς κρίθηκε επί της ουσίας σε ένα τυχερό και μακρινό τρίποντο που σκόραρε από μακρινή απόσταση ο Λούκα Ντόνσιτς.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του έμοιαζε αρκετά με αυτό της Τετάρτης. Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με πόντους που πήρε από τους Καλάθη, Σίνγκλετον, Βουγιούκα και Τζέιμς μέχρι και το 9-12. Στη συνέχεια ο Αγιόν με έξι συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά τη Ρέαλ (15-12), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με πόντους από τους Λοτζέσκι, Ντόνσιτς και Αγιόν (19-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρέαλ κατάφερε να βρει επιθετικό ρυθμό και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με διψήφιο αριθμό πόντων. Αρχικά οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν. Λοτζέσκι και Τζέιμς τράβηξαν επιθετικά το… κουπί και έφεραν το ματς στο -3 (27-24). Από το σημείο αυτό και μετά Γιουλ, Κάρολ και Ρέγιες βρήκαν ρυθμό και η Ρεάλ έφτασε γρήγορα στο 42-26. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρήκε στην επίθεση λύσεις από τους Πέιν και Καλάθη, όμως η Ρεάλ ξεπέρασε τους 50 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 51-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε τις απαντήσεις στον επιθετικό καταιγισμό της Ρεάλ. Οι 32 πόντοι του δευτέρου δεκαλέπτου μειώθηκαν στους 27, ωστόσο η «βασίλισσα» στο 30’ είχε σκοράρει ήδη 78 και βρέθηκε στο +16 από τον Παναθηναϊκό, που μέτρησε 60. Επιθετικά οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από τους Τζέιμς, Σίνγκλετον, Παππά, Λοτζέσκι και Γκιστ, ωστόσο ότι προσπαθούσαν να χτίσουν επιθετικά… γκρεμίζονταν στην άλλη άκρη του παρκέ!

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι έχει «σφυγμό». Με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους στο επιμέρους σκορ 15-2 των «πράσινων», το «τριφύλλι» μείωσε σε 80-75 στο 36΄. Ένα επιθετικό φάουλ του Αμερικανού, όμως, χάλασε το ρυθμό της ελληνικής ομάδας. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε, με τον Ρέγιες όμως να μην αφήνει τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώσει την ανατροπή, ενώ λάθος πάσα του Παππά στα 2.5 λεπτά για τη λήξη κράτησε σε απόσταση τους «πράσινους» (82-77). Ο Καλάθης από τα 6.75 μείωσε στους 3 (85-82 στο 1.5΄), αλλά η απάντηση του Ντόντσιτς ήταν άμεση (88-82 στο 39΄). Ακολούθησε νέο άστοχο τρίποντο του Παππά, για να κερδίσει φάουλ ο Φερνάντεθ και να γράψει το 89-82 στα 34΄΄ για τη λήξη. Ο Καλάθης προσπάθησε μάταια και πάλι από τα 6.75, αλλά τα πάντα είχαν κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 51-35, 78-60, 89-82.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο):
Κοζέρ 1, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 5 (1/4 τρίποντα), Ντόντσιτς 17 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέγιες 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές), Αγιόν 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρολ 10 (2), Ταβάρες 2, Γιούλ 11 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 6 (0/5 τρίποντα).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ):
Σίνγκλετον 21 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρίβερς, Τζέιμς 18 (6/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πέιν 4, Παππάς 6 (1), Ντένμον, Γκιστ 2 (4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Γκάμπριελ (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 18 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο 2.