Αν και πάλεψε στο «WiZink Center» της Μαδρίτης ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 75-72 την Τετάρτη από τη Ρεάλ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» κόντραραν τη «βασιλισσα» και μάλιστα βρέθηκαν στο +6 στο 36΄, ωστόσο κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις στο φινάλε και κάποια εύκολα σφυρίγματα που πήραν οι γηπεδούχοι έφεραν το 9-0 για την ομάδα του Λάσο, με αποτέλεσμα η πλάστιγγα του ματς να γείρει υπέρ της.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων», που δεν βρήκαν καλάθι στα τελευταία 3:52 λεπτά του αγώνα ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος σημείωσε τους 12 από τους 17 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν κατάφερε να βγει από τον αγωνιστικό… λήθαργο που είχε υποπέσει στα 30 λεπτά που είχαν προηγηθεί.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε επίσης ο Ίαν Βουγιούκα ς(10π., 6ρ.), ενώ πολύτιμοι ήταν οι ΝτεΣόν Τόμας (12π.), Κιθ Λάνγκφορντ (9π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (8π., 7ρ.). Σ

τα 7 λεπτά που έμεινε στο παρκέ ο Λούκας Λεκαβίτσιους έδειξε να ανταποκρίνεται καλύτερα από τον Νικ Καλάθη, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο αποχώρησε έχοντας ματώσει στο αριστερό μάτι, μετά από χτύπημα που δέχθηκε.

Από τους πρωταθλητές Ευρώπης ξεχώρισε ο Τζέφρι Τέιλορ με 13 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αποδείχθηκε ο Φαμπιέν Κοζέρ (12π.) και ο Ρούντι Φερνάντεθ των τελευταίων λεπτών…

Αξίζει να σημειωθεί ότι το «τριφύλλι» θα έχει ακόμη μία ευκαιρία για break στη Μαδρίτη την Παρασκευή (19/4, 22:15), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ για το τρίτο και το τέταρτο παιχνίδι (αν χρειαστεί).

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές), Ράντολφ 3 (1/5 σουτ), Φερνάντεθ 7 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καμπάτσο 8 (1/7 σουτ, 6/6 βολές), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (2/7 σουτ), Τέιλορ 13 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 9 (4/10 δίποντα), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο