Η άμυνα του Παναθηναϊκού κάτω από το καλάθι, δεν του επέτρεψε να αποδράσει με «διπλό» από τη Βαλένθια και να «πιάσει» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πέμπτη θέση της κατάταξης της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι», οι οποίοι επέστρεψαν από το -16 (80-64 στο 30΄), «έπεσαν» με το τελικό 94-87 από τις «νυχτερίδες», για την 22η αγωνιστική, δίνοντας τέλος στο αήττητο σερί τους (3-0) και βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 13-9. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί πανηγύρισαν την ενδέκατη νίκη τους, διατηρώντας τη θέση τους στην οκτάδα.

H Βαλένθια κατάφερε να φέρει στην… επιφάνεια το τεράστιο κενό που έχει ο Παναθηναϊκός στη θέση «5», με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (19π., 7ρ.) να κερδίζει κατά κράτος τον Γιώργο Παπαγιάννη, να σταματά την προσπάθεια ανατροπής των «πράσινων» και με… γκολ φάουλ που απέσπασε από τον Έλληνα σέντερ (5ο φάουλ) στα 52΄΄ για τη λήξη να «καθαρίζει» την αναμέτρηση, καθώς ο Μαυροβούνιος μπορεί να αστόχησε στη βολή, αλλά πήρε το πολύτιμο επιθετικό ριμπάουντ, δίνοντας την ευκαιρία στον Αμπάλντε να γράψει το 92-87 στα 45΄΄.

Στο… κενό πήγε η σπουδαία εμφάνιση του Νικ Καλάθη (22π., 10ρ., στο 1:19΄ πριν από τη λήξη συμπλήρωσε 5 φάουλ), αλλά και του Ταϊρίς Ράις (21π.), όπως και η αφύπνιση του ΝτεΣόν Τόμας (16π.) στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με το πόδι… κολλημένο στο γκάζι στην επίθεση (10/18 σουτ εντός πεδιάς η Βαλένθια, 11/19 ο Παναθηναϊκός), ο Παναθηναϊκός πλήρωσε το αμυντικό κενό που προέκυψε στη ρακέτα του από την αδυναμία του Γιώργου Παπαγιάννη να ανταποκριθεί στο μαρκάρισμα του Ντούμπλιεβιτς (9π.) και μοιραία έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (27-25).

Με τον Ντούμπλιεβιτς να δίνει ρεσιτάλ απέναντι στον Παπαγιάννη και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και τις «νυχτερίδες» να συνεχίζουν τις τρίποντες «εκτελέσεις», ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με το… καλημέρα σε μειονεκτική θέση (42-29 στο 14΄). Ακολούθησε ένα τετράλεπτο ξέσπασμα των «πράσινων», που μείωσαν σε 46-43 στο 18΄, αλλά η Βαλένθια τιμώρησε τα διαδοχικά λάθη του «τριφυλλιού», παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (55-45).

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε απόσταση αναπνοής στο 26΄ (65-62), αλλά στη συνέχεια να καταρρέει… Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να «δέσουν» την περιφερειακή τους άμυνα, οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 και με επιμέρους σκορ 15-2, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (80-64).

Ο «μεταλλαγμένος» σε άμυνα και επίθεση Παναθηναϊκός του… επιλόγου, απάντησε με επιμέρους σκορ 18-2, ισοφαρίζοντας στο 36΄ σε 82-82. Ωστόσο, το τρίποντο του Ντόρνεκαμπ έδωσε «ανάσα» στη Βαλένθια (85-82), τα «πράσινα» λάθη έδιναν και έπαιρναν, ο Καλάθης «αποχαιρέτησε» με 5 φάουλ 1:19΄ πριν από τη λήξη και η προσπάθεια ανατροπής φαινόταν να χάνεται…

Ωστόσο, ο Ράις είχε διαφορετική άποψη, μειώνοντας γρήγορα με 88-87 με καλάθι και φάουλ. Και πάλι, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε αντανακλαστικά… Ο Ντούμπλιεβιτς κέρδισε… γκολ φάουλ από τον Παπαγιάννη, στέλνοντας τον Έλληνα σέντερ στον πάγκο με 5 φάουλ, ενώ ο Μαυροβούνιος μπορεί να αστόχησε στη bonus βολή, αλλά πήρε και το επιθετικό ριμπάουντ, με την μπάλα να καταλήγει στον Αμπάλντε, ο οποίος καθάρισε το ματς (92-87).

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 14 (3), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9, Λαμπεϊρί 8, Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19 (1), Βίβες 12 (2), Σαν Εμετέριο 8 (2), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 13 (4).

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Ράις 21 (2), Παπαγιάννης 6, Ράουτινς, Παπαπέτρου 5, Βουγιούκας, Τζσόνσον 5 (1), Φριντέτ 9 (1), Καλάθης 22 (2), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 3 (1).