Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στο Κάουνας, όμως στο τέλος έμεινε από ενέργεια και γνώρισε την ήττα από την Ζαλγκίρις. Οι Λιθουανοί επικράτησαν 82-69 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και υποχρέωσαν το «τριφύλλι» στην 11η ήττα του.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πιτίνο ήταν ο Τόμας, με 14 πόντους, ενώ 11 σημείωσε ο Κιλπάτρικ στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του. Για την Ζαλγκίρις ο Γουάιτ σημείωσε 15 πόντους. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την έκτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα για το «τριφύλλι».
Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς δυναμικά και έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση αιφνιδιάζοντας τους Λιθουανούς. Τόμας και Γκιστ σκόραραν και έφεραν το γρήγορο 9-0, ενώ η Ζαλγκίρις ολοκλήρωσε επίθεση για πρώτη φορά στα 3.20 μετά την έναρξη με τον Ουλάνοβας. Παπαπέτρου, Γκιστ, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο και Καλάθης βρήκαν σκορ και η περίοδος έκλεισε στο 19-13 υπέρ του Παναθηναϊκού με πόντους του Γιανκούνας.
Με τρίποντο του Κιλπάτρικ για τον Παναθηναϊκό και του Γκριγκόνις για τη Ζαλγκίρις ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παπαγιάννης στη συνέχεια με προσωπικούς πόντους έφερε το «τριφύλλι» στο +10 (16-26), όμως οι Λιθουανοί με σερί 11-0 προηγήθηκαν 27-26. Τόμας, Παππάς και Μήτογλου έχτισαν ένα σερί για τον Παναθηναϊκό (29-35), ενώ με πόντους από τους Γιανκούνας, Καλάθη και Γκριγκόνις κατά σειρά ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μισό στο +4 (33-37).
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό νευρικό και χωρίς ενέργεια με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να τρέξει σερί 13-0 και να προηγηθεί 46-37. Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς πόντο για πέντε λεπτά, όμως ο Κιλπάτρικ μείωσε. Μήτογλου, Καλάθης και Κιλπάτρικ έδωσαν πνοή στην ομάδα του Πιτίνο (48-46), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 51-51 με τον Κιλπάτρικ να σκοράρει εκ νέου.
Ένα νέο σερί 7-0 των Λιθουανών ήταν καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τους «πράσινους» να βρίσκονται και πάλι στο -8 (59-51). Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά το καλάθι και φάουλ του Ουόκαπ κράτησε σε απόσταση τους Λιθουανούς (62-53 στο 33΄), ενώ το τρίποντο του Ουόλτερς στο 34΄ διαμόρφωσε το 65-56.
Με την άμυνα του «τριφυλλιού» να… μπάζει και την παραγωγικότητα του να έχει εξαφανιστεί η Ζαλγκίρις ξέφυγε στο 36΄ με 67-59, ενώ αξιοποιώντας το μπόνους των βολών εκτόξευσε τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα, φτάνοντας άνετα στο τελικό 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 52-51, 82-69.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Γουόλτον Τζούνιορ 9 (1), Τόμπσον 4, Ουόλτερς 10, Ουόκαπ 5, Γιανκούνας 9, Μιλάκνις, Ουάιτ 15 (1), Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 13 (2), Ουλανόβας 7 (1).