Την παρουσία του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League βλέπει κοντά του ο ΠΑΟΚ μετά την αποψινή νίκη του στο PAOK Sports Arena, για την 4η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης, επί της Μπενφίκα με 76-74. Αποτέλεσμα που τον διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 7ου ομίλου.

Ο «Δικέφαλος» πήρε το ματς αγχωτικά το φινάλε με τον Κένταλ Σμιθ, ο οποίος σκόραρε με βολές και δίποντο. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε συνολικά το παιχνίδι 13 πόντους , 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Καταλυτική για τους Θεσσαλονικείς ήταν η παρουσία του Λορίνας Μπελιάουσκας (20 πόντοι, με 4/7 τρίποντα), ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Μιχάλης Τσαϊρέλης (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντριου Χάρισον (13 πόντοι, 3 ασίστ).

Κορυφαίος για την Μπενφίκα ήταν ο Ααρον Μπρουσάρντ (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Εικόνα όμοια με το ματς του πρώτου γύρου στην Πορτογαλία είχε με την έναρξή του το ματς, με την Μπενφίκα να βρίσκει καλύτερα πατήματα στο παρκέ και τον ΠΑΟΚ να υποπίπτει σε λάθη, μην μπορώντας να βρει δίοδο προς το καλάθι. Συνέπεια, οι φιλοξενούμενοι, με κύριο κινητήριο μοχλό τον Κάρτερ, να προηγηθούν στο 5’ με +9 (1-11).

Η… δράση του Τσαϊρέλη στον αγωνιστικό χώρο- μετά από αλλαγές που επέλεξε να κάνει ο Τακιανός- και η βοήθεια του Σμιθ, επέτρεψε στον «Δικέφαλο» να «γράψει» σερί 11-3 και να μειώσει στο 7’ στο καλάθι (12-14), η Μπενφίκα, ωστόσο, ξέφυγε εκ νέου με +8 (14-22) στην ολοκλήρωση της περιόδου και με +9 στο 15’ (23-32), έχοντας τους Μπρουσάρντ, Ντέσελ να εκτελούν από το τρίποντο.

Με πιεστική άμυνα από την επαναφορά και τον Μπελιάουσκας να «βομβαρδίζει» από τα 6.75, ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το εις βάρος του σκηνικό και με σερί 16-5 έφυγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +2 (39-37).

Διαφορά που «ανέβασε» στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου στο +5 (44-39), με τον Γκίλμορ να σκοράρει με άνεση.

Η Μπενφίκα αντέδρασε άμεσα και με σερί 0-10 πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ στο 24’ (44-49). Ο ΠΑΟΚ… απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με επιμέρους 11-3 έκλεισε το δεκάλεπτο με +3 (55-52), απόσταση που πήγε στο +5 (59-54) στο 31’.

Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν ένα λεπτό αργότερα (59-59), με τις ομάδες να εναλλάσσονται, ακολούθως, στο προβάδισμα στο σκορ και την Μπενφίκα, μετά από δύο άστοχες επιθέσεις των «ασπρόμαυρων» με τον Φρίντρικσον, να αποκτά τα ηνία στο 38’ με 70-71.

Ο Σμιθ «μίλησε», στην πορεία και με 2/4 βολές και ένα δίποντο, έκανε αφεντικό στο παρκέ τον ΠΑΟΚ με 74-71, με 24’’2 να απομένουν για τη λήξη.

Η Μπενφίκα έχασε την επίθεση, καθώς ο Ντάγκλας καθυστέρησε στην επαναφορά, o Μπελιάουσκας με 2/2 βολές και 16’’ να απομένουν για το τέλος έστειλε τον «Δικέφαλο» στο 76-71 και ο Μπρουσάρντ με τρίποντο διαμόρφωσε τοι τελικό 76-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 55-52, 76-74

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Σμιθ 13 (1), Γκίλμορ 9 (1), Χάρισον 13 (1), Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης 15, Φρίντρικσον 3, Μαργαρίτης, Αλστον 3, Μπελιάουσκας 20 (4)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Νορμπέρτο Αλβες): Μπρουσάρντ 20 (4), Ζ. Σίλβα 8 (1), Μπαρμπόσα, Ντρέσελ 10 (2), Μπεν Ρομντάν 2, Γκαμέιρο, Γκόμες 11 (3), Ντάγκλας 12 (2), Κάρτερ 9, Ρελβάο, Αλμέιδα 2,