Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι στην πρεμιέρα των ομίλων του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Βενετία από την Βενέτσια με 69-59 και ξεκίνησε με αρνητικό αποτέλεσμα την ευρωπαϊκή του διαδρομή στην φετινή διοργάνωση. Οι Ιταλοί είχαν λιγότερα λάθη, μεγαλύτερη ευστοχία και μια σταθερή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οπότε έφθασαν στην πρώτη τους νίκη.
Για τους Ιταλούς ο Γουάτ ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους και είχε βοήθειες από τους Χέινς και Ντέι, που πέτυχαν από 13. Για τον «Δικέφαλο, ξεχώρισε ο Μορέιρα με 14 πόντους.
Οι Ιταλοί είχαν στα πρώτα 17 λεπτά 7/9 τρίποντα και προηγήθηκαν 33-26 και στη συνέχεια με 41-30, ενώ έκλεισαν το πρώτο μέρος με 43-35. Η εικόνα του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο καθώς αμύνθηκε καλά σε προσωπικό επίπεδο και περιόρισε στο ελάχιστο τις απώλειες στα αμυντικά ριμπάουντ, καταφέρνοντας να πλησιάσει στους τέσσερις (47-43 στο 26΄). Ο Γουάτ δημιουργούσε όμως ρήγματα στη ρακέτα του ΠΑΟΚ, κέρδιζε φάουλ και από τη γραμμή του φάουλ κράτησε τους Ιταλούς μπροστά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να διεκδικήσει τις πιθανότητες του για τη νίκη και μέσα σε δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο μείωσε στους πέντε (56-51) και λίγο μετά στους τέσσερις (57-53). Εκεί όμως του έλειψαν τα «μεγάλα» σουτ από τον Χάτσερ και τον Αθηναίου.

Δεκάλεπτα: 17-15, 43-35, 56-46, 69-59

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Ντέι 13 (3), Γκιούρι 2, Χέινς 13 (1), Στόουν, Γουάτ 25, Μπίλια, Σερέλα, Ντε Νικολάο 11 (2), Κίζλινκ, Ματζόλα, Τονούτ 5 (1), Βίντμαρ.