Ο ΠΑΟΚ πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην 10η αγωνιστική της Basket League, καθώς επιβλήθηκε την Τρίτη με 83-71 της ΑΕΚ στο ντέρμπι των «δικεφάλων», που διεξήχθη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η επιθετική «πολυφωνία» των «ασπρόμαυρων», τα εντυπωσιακά ποσοστά τους απ’ τα 6,75μ (13/30, 43%) και η υπεροπλία του στα ριμπάουντ (40-27), ήταν τα τρία στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη, η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-4.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ράιλι (23π. με δύο τρίποντα-«μαχαιριές» στο φινάλε), έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Χαντς, Πόλεϊ και Φράνκε.

Στον αντίποδα στο 6-4 «έπεσε» η ΑΕΚ, που γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα της μετά απ’ αυτή της 11ης Δεκεμβρίου με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και δεν μπόρεσε να «πατήσει» στην τετράδα.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι στα Άνω Λιόσια είχε χαρακτήρα απόλυτου ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να κάνει μια «εκρηκτική» εκκίνηση με 8-0, αλλά και τον ΠΑΟΚ να βρίσκει για να ξαναμπεί γρήγορα στο ματς χάρις στην αποτελεσματικότητα του Μαργαρίτη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα των φιλοξενούμενων έγινε πολύ πιο «σφικτή», την ώρα που άρχισαν να παίρνουν… φωτιά ο Χαντς με τον Ράιλι δίνοντας στην ομάδα τους προβάδισμα στο σκορ μετά το 15’, το οποίο συντήρησε ως το φινάλε του ημιχρόνου (39-36).

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και πέρασε μπροστά με 47-45, όμως ο ΠΑΟΚ παίρνοντας σταθερά σκορ από τους Χαντς και Ράλεϊ, επανέκτησε τα ηνία του αγώνα κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (56-52) .

Στην τελευταία περίοδο, ο δικέφαλος του Βορρά ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (65-54 στο 33’) και δεν ξανακοίταξε… πίσω, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της ΑΕΚ με τους Τιμ Φρέιζερ και Γουίλιαμς, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε πάντα τις λύσεις στην επίθεση, «χτύπησε» όλα τα μις-ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο και με δύο τρίποντα «μαχαιριές» του Ράιλι έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος απ’ την έδρα των «κιτρινόμαυρων».

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (4), Φλιώνης 10, Μακγκρίφ 6, Μάντσεν 7, Γουίλιαμς 16 (1), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Μαυροειδής, Παπαδάκης, Μίτσελ 5, Στρέλνιεκς 5 (1).

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Φράνκε 13 (2), Ράιλι 23 (5), Μαργαρίτης 7 (1), Σλαφτσάκης 6, Σαλούστρος 4, Χαντς 17 (2), Πόλεϊ 11 (3), Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Σίμπερτ, Καλλιόντζης.