Το χέρι… του Κιθ Λάνγκφορντ «έσωσε» την ΑΕΚ, στο PAOK Sports Arena, απέναντι στον ΠΑΟΚ, για τη 17η αγωνιστική της Basket League. Ο Αμερικανός ήταν ψύχραιμος, δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η παράταση στην οποία πήγε το ματς, έβαλε την μπάλα στο καλάθι και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του «γράφοντας» το τελικό 85-87 (κ.α. 74-74). Η επιτυχία αυτή αποτελεί την τρίτη στη σειρά για την Ένωση στο πρωτάθλημα.

Ο Λάνγκφορντ τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ξεχώρισαν, επίσης, για την ΑΕΚ οι Ντάριλ Μέικον (18π., 3 ασ., 2 κλ), Λίνος Χρυσικόπουλος (16π.). Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Τζος Κάρτερ (27π. με 6/9 τρίποντα), Μάλκομ Γκρίφιν (17π. , 4 ριμπ., 7 ασ.).

Καλύτερα τα πατήματα της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με συνέπεια το αρχικό 2-7 υπέρ της. Η ενεργοποίηση του Γκρίφιν διαφοροποίησε το σκηνικό στη συνέχεια. Με τον Αμερικανό γκαρντ να εκτελεί ποικιλοτρόπως και τους Καμπερίδη, Κακλαμανάκη να βοηθούν, ο ΠΑΟΚ, με επιμέρους 13-6, προηγήθηκε , στα δύομισι λεπτά πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, με 15-13.

Η Ενωση αντέδρασε και μετά την ισορροπία στο ματς, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (23-23), με σερί 14-4 και τους Ρογκαβόπουλο, Μέικον να βάζουν την μπάλα στο καλάθι, απέκτησε «αέρα» 10 πόντων στο 17′ (27-37). Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» με δικό του 9-0 και έφυγε στα αποδυτήρια υπολειπόμενος της αντιπάλου του με ένα πόντο (36-37).

Με τους Χρυσικόπουλο, Μαυροειδή, Λάνγκφορντ, η ΑΕΚ συντήρησε διαφορά γύρω από τους 7 πόντους στην τρίτη περίοδο 44-51, 49-57) , διαφορά που είχε στο +8 στο 31′ (55-63) και στο +9 στο 34′ (60-69), με εκτελεστή τον Μέικον. Ο ΠΑΟΚ δεν εγκατέλειψε τη μάχη και με «καυτό» από τα 6.75 τον Κάρτερ έτρεξε σερί 14-2 και πήρε τα ηνία στο σκορ με 74-71 , στα 36”6 για τη λήξη. Αμαρικάριστος ο Μέικον ευστόχησε σε τρίποντο, ισοφάρισε σε 74-74 με 25”4 για το φινάλε, οι «ασπρόμαυροι» δεν βρήκαν στόχο στον χρόνο που απέμεινε και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΚ βρέθηκε στο +6 (77-83), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 85-85, με 17”4 για το τέλος. Ο Λάνγκφορντ το πήρε επάνω του στην τελευταία επίθεση και έδωσε το ροζ φύλλο στους «κιτρινόμαυρους» σκοράροντας με τη λήξη (85-87).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74 κ.α., 85-87 παρ.

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (1), Κονάτε 4, Λοβ 8, Γκρίφιν 17 (2), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5 (1), Κακλαμανάκη 15, Καμπερίδης 4, Παπαντωνίου, Κάρτερ 27 (6), Τέρνερ.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μέικον 18 (3), Λάνγκφορντ 16, Κατσίβελης 8, Χρυσικόπουλος 16 (3), Γόντικας, Μωραίτης 3 (1), Μαυροειδής 2, Λοτζέσκι 8 (2), Ρογκαβόπουλος 7 (2), Κίνγκσλει 5 (1), Σλότερ.