Το Περιστέρι υπερασπίστηκε την έδρα του και κράτησε «ζωντανό» το όνειρο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 81-74 της Ρίτας Βίλνιους, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στον 5ο όμιλο σε 2-3. Πλέον το Περιστέρι ελπίζει σε ήττα της Ρίγα από τη Στρασμπούρ επί γαλλικού εδάφους (13/1), προκειμένου να ενισχύσει ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες πρόκρισής του και να ταξιδέψει στη Λετονία στις 26/1 για τον «τελικό», απέναντι στη Ρίγα (σ.σ. θέλει «διπλό» με +4 πόντους), στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής (26/1).

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (23-22), το Περιστέρι «εξουδετέρωσε» τη Ρίτας με την άμυνα του και με επιμέρους σκορ 28-14 πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (51-36). Ωστόσο, το «μπλακ-άουτ» της ελληνικής ομάδας στην τρίτη περίοδο, βοήθησε τους Λιθουανούς να απαντήσουν και με δικό τους επιμέρους σκορ 8-21, έκλεισαν το δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής (59-57).

Ένα ξέσπασμα του Περιστερίου, όμως, στον… επίλογο του αγώνα, όταν κράτησε στους 3 πόντους τους φιλοξενούμενους μέχρι το 35΄, ήταν αρκετό προκειμένου να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά (73-60) και να μπει σε τροχιά νίκης. Η Ρίτας ανέβασε ταχύτητα στο τελευταίο πεντάλεπτο, πάλεψε για την ανατροπή μειώνοντας σε 75-71, αλλά το λέι απ του Πέτεγουεϊ στα 47΄΄ «σφράγισε» τη δεύτερη νίκη του Περιστερίου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Τεραν Πέτεγουεϊ με 25 πόντους, ενώ από τη Ρίτας, που έδωσε ρεσιτάλ από τα 6.75 (10/24), αλλά υπέπεσε σε 19 λάθη, ξεχώρισε ο Αντριου Γκάουντλοκ με 23 και 4/5 τρίποντα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Περιστέρι παρατάχθηκε χωρίς τον Στίβεν Γκρέι (αποχωρεί από την ομάδα) και τον τραυματία Ράιαν Χάροου (θλάση).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-36, 59-57, 81-74

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 11 (1), Κρόκετ 19 (2), Καράμπελας 5 (1), ΜακΛιν 9 (1), Πέτεγουεϊ 25 (1), Τζόουνς 8, Μάντζαρης, Σαλούστρος 4 (1), Βασιλόπουλος.

Ρίτας (Καϊρίς): Μπιτσκάουσκις 8 (1), Μπουτκεβίτσιους 1, Έχοντας 14, Γκάουντόκ 23 (4), Εντούρ 15 (2), Μπένσον 4, Μπόουτραϊτ 9 (3), Γκιρτζιούνας, Μαρτσουλιόνις, Ραντζεβίτσιους, Ουλέτσκας.