Με τον Γιάννη Αθηναίου να λειτουργεί καταλυτικά, «γράφοντας» την πρώτη του εμφάνιση σε… δράση, από την έναρξη της συνεργασίας του με την ομάδα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε σήμερα σε φιλικό παιχνίδι στην Αθήνα απέναντι στο Περιστέρι με 92-90. Αγώνας που κρίθηκε στην παράταση (σ.σ. 83-83) και είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδά του θα διατεθούν στους πυρόπληκτους της πρόσφατης πυρκαγιάς στην ανατολική Αττική. Οι ιθύνοντες του «Δικεφάλου», μάλιστα, πριν από το ματς, προμηθεύτηκαν εισιτήρια, συνεισφέροντας, συμβολικά, στην στήριξη του σκοπού της αναμέτρησης.

Το Περιστέρι ήταν ουσιαστικότερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, διατηρώντας το προβάδισμα στο σκορ (5′ 12-4, 9′ 18-12, 15′ 33-29, 24′ 61-51, 29′ 70-52). Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο και επιμέρους σκορ 3-16, ο «Δικέφαλος» ανέτρεψε, αποφασιστικά, την εις βάρος του κατάσταση. Πήρε τα ηνία με +4 (76-80), δεν μπόρεσε, ωστόσο, να κρατήσει τη διαφορά, με συνέπεια να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, με περισσότερη συγκέντρωση και την εκτελεστική δεινότητα του Αθηναίου, οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν με 92-90.

Τιμήθηκε από το Περιστέρι, στο περιθώριο του αγώνα, ο Αμερικανός παίκτης της ομάδας, στα μέσα της δεκαετίας του ’90, Λανς Μπέργουολντ.

Τα δεκάλεπτα:
22-19, 49-40, 73-64, 83-83 (καν. Αγώνας), 90-92

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης):
Βασιλόπουλος 17 (3), Χάροου 12, Γκρέι 17 (5), Σκορδίλης 2, Σίρκο 6, Μπέντιλ 9 (1), Κλαρκ 5 (1), Ντάνιελ 16, Αγραβάνης, Μουράτος 6.