Η έλλειψη διάρκειας δεν επέτρεψε στο ανταγωνιστικό για 30 λεπτά Περιστέρι να φύγει με το «διπλό» από το Ισραήλ και να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης για την οκτάδα του Basketball Champions League.

Οι «κυανοκίτρινοι» ηττήθηκαν με 91-78 από τη Χάποελ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, και πλέον χρειάζονται πάση θυσία τη νίκη επί ελληνικού εδάφους (11/3), προκειμένου να επιστρέψουν τη σειρά στο Ισραήλ και να διεκδικήσουν την πρόκριση.

Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στην άμυνά των Ισραηλινών στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να τρέχουν γρήγορα ένα σερί 8-0 και να «οικοδομούν» μία διψήφια διαφορά (80-67 στο 34΄), ενώ με επιμέρους σκορ 19-11 στον… επίλογο της αναμέτρησης δεν απειλήθηκαν μέχρι το τελικό 91-78.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο γνώριμος μας από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό, Τζέιμς Φελντέιν, με 15 πόντους, 1 κλέψιμο, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο ΤαΣόν Τόμας με 16 πόντους. Από το Περιστέρι των 14 λαθών ξεχώρισε ο Γιανίκ Μορέιρα με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-46, 72-67, 91-78

ΧΑΠΟΕΛ (Κάτας): Μπράιμο 11 (1), Φελντέιν 15 (3), Χόλαντ 9 (3), Λέβι 3 (1), Μακ 15 (2), Μπλατ 2, Μπράουν 13 (1), Τέρι 5, Τόμας 16, Ζάλμανσον 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκρέι 9 (1), Χάτσερ 13 (4), Κέιν 13 (1), Μορέιρα 20, Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας 4, Μόουζες 1, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος 1