Ήττα στις λεπτομέρειες για το Περιστέρι επί γερμανικού εδάφους. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου «κυνήγησε» το «διπλό» μέχρι τέλους, αλλά η λήξη της αναμέτρησης βρήκε την Μπάμπεργκ να… χαμογελά με το τελικό 72-69, για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, να βελτιώνει σε 4-2 το ρεκόρ της και να πανηγυρίζει την 4η διαδοχική νίκη της στον Γ’ όμιλο.

Στον αντίποδα, το Περιστέρι έχασε έδαφος με την 3η ήττα του και ισοβαθμεί πλέον με τη Νίζνι στην τέταρτη θέση.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ και η άμυνά του δευτέρου ημίχρονου έφεραν την ελληνική ομάδα μία… ανάσα από την ανατροπή, αλλά η αστοχία από τα 6.75 (2/16 τρίποντα) δεν του επέτρεψε την υπέρβαση.

Το Περιστέρι, μετά το κακό του πρώτο ημίχρονο που το βρήκε στο -6 (27-21 στο 10΄ και 42-38 στο 20΄), ενεργοποίησε τα αμυντικά αντανακλαστικά του και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έτρεξε σερί 0-5 για το… προσπέρασμα (42-43 στο 23΄), το οποίο διατήρησε μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (46-49). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα μακρινά σουτ και μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +2 (59-57). Στον… επίλογο του αγώνα, το Περιστέρι δεν… αγχώθηκε από το 65-61 στο 33΄, μειώνοντας άμεσα σε 68-67 στο 39΄ και σε 71-69 στα 15΄΄ για τη λήξη. Ωστόσο, ένα φάουλ του Αγραβάνη στον Σενγκφέλντερ και το άστοχο τρίποντο του Σμιθ στα 6΄΄ έκριναν τον νικητή.

Μοναδικός διψήφιος από το Περιστέρι ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 42-38, 59-57, 72-69

Μπάμπεργκ (Μουρς): Χάρις 9, Λι 7, ΜακΛίν 4 (1), Σένγκφελντερ 10 (1), Τέιλορ 4 (1), Μάρεϊ 11, Ομπασόχαν 11 (2), Ολίντε 7 (1), Στάκι 3 (1), Τέιλορ, Βάιντεμαν 6 (2).

Περιστέρι (Ζούρος): Χάτσερ 5, Μόουζες 11, Σμιθ 9 (1), Βασιλόπουλος 8, Ξανθόπουλος 7, Αγραβάνης 2, Μπλέικ 4, Γόντικας, Γκρέι 9 (1), Μορέιρα 6, Σαλούστρος 2, Σκορδίλης 6