Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της εθνικής ομάδας μπάσκετ των ανδρών στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε το Σάββατο της Ιορδανίας στη Μανίλα με 92-71 σκορ, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» του 3ου ομίλου.

Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, που έκανε επιμέρους σκορ 11-26 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε και την απουσία του Μήτογλου, ήταν ο Λαρεντζάκης με 19 πόντους.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μπορεί να έδωσε το δικαίωμα στην Ιορδανία να πιστέψει σε μία μεγάλη ανατροπή στην τρίτη περίοδο, ωστόσο στο φινάλε η Εθνική “καθάρισε” άνετα το παιχνίδι, ξεκινώντας θετικά τις υποχρεώσεις της σ’ αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, κάτι που την φέρνει ουσιαστικά πολύ κοντά στη φάση των “16” του τουρνουά. Έτσι, πηγαίνει χωρίς άγχος πλέον στην αναμέτρηση με τους Αμερικανούς για τη 2η αγωνιστική των ομίλων (28/08, 15:40, ΕΡΤ 1).

Η -κατά διαστήματα- εξαιρετική άμυνα των διεθνών παικτών, η διάθεση που έδειξαν στη “μάχη” των ριμπάουντ (41 έναντι 31) και η ευστοχία μας στα σουτ τριών πόντων (12/32) ήταν τα στοιχεία που έκαναν τη διαφορά, σ’ αυτή τη νικηφόρα πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ωστόσο, το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την Εθνική μας ομάδα, που μπήκε κάπως νωθρά στην αναμέτρηση. Κακή λειτουργία και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα η Ιορδανία να προηγηθεί με 10-4 στα πρώτα τρία λεπτά. Σταδιακά όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βελτιώθηκε στην άμυνα, κάτι που βοήθησε ώστε να “χτίσει” ένα σερί 6-0 και να ισοφαρίσει σε 10-10 στα μισά της πρώτης περιόδου.

Έπειτα από σχεδόν οκτώ λεπτά στο ματς, η είσοδος του Νίκου Ρογκαβόπουλου στο παιχνίδι, έφερε το πρώτο εύστοχο μακρινό σουτ για την Ελλάδα και μαζί το πρώτο μας προβάδισμα με 17-14. Εν τέλει η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +5 (19-14) για την Εθνική, που δέχθηκε μόλις τέσσερις πόντους, στα τελευταία επτά λεπτά, έχοντας επιμέρους σκορ 15-4.

Με την ίδια ενέργεια αμυντικά συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα και της έδωσε την ώθηση να διευρύνει το προβάδισμά της, φθάνοντας στο +9 (26-17) στο 14’, με τον Λούντζη να δίνει τη λύση από μακριά.

Το τρίποντο θα είναι ένα σημαντικό κομμάτι για την πορεία του συνόλου του Δημήτρη Ιτούδη, χωρίς να αποτελεί το δυνατό μας στοιχείο. Παρ’ όλα αυτά, όσο περνούσε η ώρα, η Εθνική βελτίωνε τα ποσοστά της και ο Γουόκαπ δημιούργησε την πρώτη διψήφια διαφορά στο παιχνίδι, κάνοντας το 35-25 στο 17’.

Ο Τεξανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση με τα γαλανόλευκα και με δικά του σουτ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στο +14 (46-32), λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος δεν κύλησε το ίδιο καλά για την Ελλάδα, που επέστρεψε από τα αποδυτήρια, χωρίς να έχει την ίδια αμυντική προσήλωση. Το εκμεταλλεύτηκε αυτό η Ιορδανία, που βρήκε αρκετά ελεύθερα σουτ και σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, αυτή τη φορά τα έβαλε.

Παρά την ευστοχία μας στην επίθεση, δεν καταφέραμε να διατηρήσουμε τη διψήφια διαφορά, που είχαμε στην ανάπαυλα. Η ομάδα της Μέσης Ανατολής πέτυχε πέντε τρίποντα και μείωσε ακόμη και σε απόσταση ενός καλαθιού (58-61), στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Όμως, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με πέντε δικούς του πόντους βοήθησε την Εθνική να πάρει μια ανάσα και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +6 (66-60).

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εμφάνισε και πάλι το καλό αμυντικό του πρόσωπο, φθάνοντας χωρίς δυσκολία στη νίκη. Μόλις τρεις πόντους δέχθηκαν οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη στο πρώτο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να φθάσουν τη διαφορά στους 16 (79-63) και να τελειώσουν ουσιαστικά το παιχνίδι. Μάλιστα, δεν χαλάρωσαν στιγμή στο φινάλε και το τελικό +21 (92-71) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που καταγράφηκε στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92.

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (Ουεσάμ Αλ-Σους): Χαουάς, Ιμπραχίμ 10 (2), Χαμαρσέχ 1, Μπζάι 11 (3), Χουσεΐν 2, Ζαΐντ Αμπάς 6 (2), Χασέμ Αμπάς 1, Καναάν, Χόλις-Τζέφερσον 24 (1), Αλναϊνταουί 2, Ντουβερίογλου 14.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Ουόκαπ 13 (3), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 19 (3), Μποχωρίδης 4 (1), Παπαγιάννης 8, Παπανικολάου 6, Παπαπέτρου 13 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 9 (1), Χατζηδάκης 3.

14-17: Το πρώτο τρίποντο της Εθνικής μας ήρθε διά χειρός Ρογκαβόπουλου

14-19: Στο +5 η Εθνική μας με καλάθι του Λαρεντζάκη πριν τη λήξη του Α΄δεκαλέπτου.

28-37: Φανταστικό καλάθι εκτός ισορροπίας από τον Θανάση Αντετοκούνμπο

28-38: Τεχνική ποινή στον προπονητή της Ιορδανίας για διαμαρτυρία. Εύστοχος στη βολή ο Μποχωρίδης

Τέλος στο τρίτο δεκαλεπτο…

Άρχισε η τέταρτη και τελευταία περίοδος…

63-74: 1/2 βολές από τον Χόλις-Τζέφερσον

63-77: Εύστοχος σε τρίποντο ο Λαρεντζάκης, που σηκώνει στις πλάτες του την Εθνική μας

71-92: Καλάθι από τον Λαρεντζάκη

Τέλος του αγώνα, με την Εθνική μας να κάνει ποδαρικό με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο…