Σπουδαίο «διπλό», με το οποίο άνοιξε… διάπλατα και πάλι ο δρόμος για την πρόκρισή στα προημιτελικά του EuroCup, πήρε ο Προμηθέας επί ιταλικού εδάφους. Οι Αχαιοί επικράτησαν άνετα με 70-52 της Βενέτσια, για την 4η αγωνιστική της φάσης των «16», παίρνοντας ρεβάνς από την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης εβδομάδας, καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά (-2). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βελτίωσε σε 2-2 το ρεκόρ της στον 6ο όμιλο, πιάνοντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στην κατάταξη.

Η υποδειγματική άμυνά του Προμηθέα, η οποία χάλασε τα… όνειρα των γηπεδούχων από τα 6.75 (μόλις 1/21 τρίποντα) και τους υποχρέωσε σε 12 λάθη, σε συνδυασμό με τον… καυτό στην επίθεση Λουκά Μαυροκεφαλίδη (28π., 13ρ.), βοήθησαν τους Αχαιούς όχι μόνο να συνέλθουν από το πρόσφατο σοκ στο πρωτάθλημα (σ.σ. ηττήθηκαν από τον Κολοσσό), αλλά και να περάσουν… αέρας από τη Βενετία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, πέρα από τη διάρκεια που είχε ο Προμηθέας στην άμυνα και στα 40 λεπτά του αγώνα, οι Πατρινοί πάτησαν γκάζι από τη δεύτερη περίοδο (41-27 στο 20΄) και δεν κοίταξαν πίσω…

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70.

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Ούντανο 6, Στόουν, Μπράμος 6, Ντέι 7, Φιλόι 3 (1), Βίντμαρ 2, Γκάουντλοκ 2, Τσάπελ 12, Ματσόλα, Τσερέλα 2, Γουάτ 8.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 16 (2), Μπαμπ 8 (2), Λίποβι, Αγραβάνης 3, Μαυροκεφαλίδης 28 (3), Κασελάκης 15 (1), Μάντζαρης, Κατσίβελης, Τζόουνς.