Τα «νεκρά» διαστήματα του Προμηθέα Πατρών σε άμυνα και επίθεση, με αποκορύφωμα τη δεύτερη περίοδο, αποσυντόνισαν την ομάδα του Μάκη Γιατρά και την υποχρέωσαν στην πρώτη της ήττα στον 6ο όμιλο της φάσης των «16» στο EuroCup.

Πιο συγκεκριμένα οι Αχαιοί έχασαν 63-57 από την Μπρέσια, επί ιταλικού εδάφους, με τους γηπεδούχους να κάνουν «ποδαρικό» με το δεξί στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του νέου έτους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αβούντου Αμπάς με 19 πόντους. Από τον Προμηθέα, ο οποίος μετά το πρωτάθλημα ξεκίνησε με ήττα στο 2020 και στο Eurocup, ξεχώρισαν οι Τσέις Φίλερ (12π.) και Βαγγέλης Μάντζαρης (12π.).

Οι Αχαιοί «πλήρωσαν» το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν έμειναν στους 3 πόντους, με απολογισμό σε αυτό το διάστημα 1/18 σουτ (ο Αγραβάνης σημείωσε από τα 6.75 το μοναδικό καλάθι τους).

Η ελληνική ομάδα πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -8 (26-18) και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μάντζαρη στην τρίτη περίοδο, όταν και σημείωσε την ανατροπή, γράφοντας με τρίποντο το 40-41 στο 30΄, δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Οι Αχαιοί, μάλιστα, είχαν βρεθεί στον… επίλογο ακόμη και στο +6 (43-49 στο 33΄), αλλά η ασύνδετη περιφερειακή τους άμυνα έδωσε χώρο στον Αμπάς, ο οποίος βρήκε τα μακρινά σουτ και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Ιταλούς στη νίκη με 63-57.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57

ΜΠΡΕΣΙΑ: Ζερίνι 4, Βάρνερ, Αμπάς 19 (2), Κέιν 12, Βιτάλι 14 (4), Λακουιντάνα 4 (1), Λανσντόουνι 5 (1), Ναόνι, Γκουαρίγκλια, Μος 2, Σακέτι 3 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Μπαμπ 6 (2), Λίποβι 11 (2), Αγραβάνης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Κασελάκης, Μάντζαρης 12 (2), Φίλερ 12 (1), Ρόμπινσον, Έλις 9.