Με το ροζ φύλλο στις αποσκευές του έφυγε ο Προμηθέας την Τετάρτη από το «Poliesportiu D’Andorra», πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη του στον Α’ όμιλο του EuroCup.

Πιο συγκεκριμένα οι Αχαιοί επικράτησαν με 91-81 της Ανδόρας, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, και και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Ισπανούς στην τρίτη ήττα τους.

Η ομάδα του Γιατρά με ρεσιτάλ από τα 6.75 (16/30 τρίποντα) και δένοντας την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που οδήγησε τους γηπεδούχους σε 13 λάθη, κυριάρχησε με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου, προσθέτοντας ακόμη ένα «διπλό» στο εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξέσπασε στην τρίτη περίοδο, όταν βρέθηκε στο 27΄ στο -6 (60-54), και με επιμέρους σκορ 4-11 ανέκτησε το προβάδισμα στο 30΄, μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +1 (64-65). O Μπαμπ παρέμεινε συνδεδεμένος από τα 6.75 και στον… επίλογο του αγώνα, διαμορφώνοντας στο 39΄ το +10 (79-89), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Κρις Μπαμπ με 24 πόντους και 7/11 τρίποντα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Τσέις Φίλερ (17π.), Ολεξάντρ Λίποβι (15π.) και Λάνγκστον Χαλ (10π.). Από την Ανδόρα ξεχώρισε ο Φρατς Μάσενατ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 43-39, 64-65, 81-91

ΑΝΔΟΡΑ (Ιμπον Ναβάρο): Πέρεθ 9, Μπάντζα 2, Γιόβετ 2, Μάσενατ 18 (1), Χάνα 9 (1), Τοντόροβιτς 11 (2), Ντιανιέ 12, Ουόκερ, Γέλινεκ, Σένγκλιν 7 (1), Μούσλι 11.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Χαλ 10 (1), Μπαμπ 24 (7), Λίποβι 15 (5), Κασελάκης 5, Κατσίβελης 3, Φίλερ 17 (3), Ρόμπινσον 9, Μπόγρης 2, Έλις 6, Μάντζουκας.