Στην τρίτη θέση της κατάταξης της Basket League «αναρριχήθηκε» το Περιστέρι, μετά την εντός έδρας νίκη με 78-64 επί του Προμηθέα. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (12-7), με τους Αχαιούς όμως να υστερούν στη μεταξύ τους ισοβαθμία, καθώς το Περιστέρι κάλυψε τη διαφορά της ήττα του στον πρώτο γύρο (-4, 64-60).

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου εξαργύρωσε την εξαιρετική της άμυνα (σ.σ. κράτησε τον Προμηθέα κάτω από τους 20 πόντους και στα τέσσερα δεκάλεπτα), την κυριαρχία του Γιανίκ Μορέιρα κοντά στο καλάθι, την αστοχία των Αχαιών από τα 6.75μ. (11/40), καθώς και τα διαδοχικά φάουλ των φιλοξενούμενων, που την έστειλαν 22 φορές στη γραμμή των βολών (σ.σ. η ομάδα του Γιατρά στήθηκε μόλις 7).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο ημίχρονο, κυριάρχησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, επέβαλαν το ρυθμό τους και, από τη στιγμή που οι Αχαιοί προσπαθούσαν μάταια να επιστρέψουν στον αγώνα από τα 6.75μ., ο φωτεινός πίνακας έγραψε στο 30΄ το +14 για το Περιστέρι (62-48). Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο του αγώνα, με τον Μορέιρα να κυριαρχεί στις ρακέτες και να μην επιτρέπει στους φιλοξούμενους να κάνουν όνειρα ανατροπής.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Γιανίκ Μορέιρα με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος στα 30 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-31, 62-48, 78-64

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης Γ. 1, Μορέιρα 20, Καράμπελας 3 (1), Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 11 (2), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 2, Σαλούστρος 13 (1), Γόντικας 2, Κέιν 5 (1), Χάτσερ 13 (3), Κίνγσκλεϊ 6.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπελ 6 (2), Λίποβι 3 (1), Μάντζαρης 14 (2), Φίλερ 5 (1), Τζόουνς 2, Χολ 6, Μπαμπ 3 (1), Αγραβάνης Δ. 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 8 (1), Κασελάκης 12 (2).