Tικν ικανοποίησή του για τη δεύτερη νίκη της Εθνικής μας στο Eurobasket 2022 εξέφρασε ο Κώστας Σλούκας, μετά την επικράτηση με 85-81 επί της Ιταλίας, με τον Έλληνα διεθνή να στέκεται μεταξύ άλλων στα καθοριστικά καλάθια που πέτυχε ο Ντόρσεϊ στον επίλογο του ματς.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο διεθνής γκαρντ στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Ξέραμε πως η Ιταλία στην έδρα της είναι δυνατή, έχει ενέργεια και ταλέντο, αλλά εμείς βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ και πήραμε τη νίκη. Σούταραν με καλά ποσοστά στο δεύτερο ημίχρονο, εμείς κολλήσαμε λίγο στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Τάιλερ με κάποια σουτ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ μας. Η ομάδα φέτος μπορεί να κοιτάξει ψηλά και δεν μπορούμε να αναζητάμε δικαιολογίες.

Αύριο ξεκούραση, αποθεραπεία και κοιτάμε το επόμενο ματς. Οι απουσίες και οι τραυματισμοί έχουν επηρεάσει την ομάδα, αλλά δεν χάσαμε το δρόμο μας. Είμαστε στο 2-0 και προχωράμε. Όλα αρχίζουν από την άμυνα, προσπαθούμε να κλέβουμε για να αξιοποιήσουμε τον Γιάννη. Βλέπουμε ότι όλες οι άμυνες προσαρμόζονται πάνω του και ανοίγει χώρος για μας. Προσωπικά νιώθω καλά, προχωράμε».