Ο Ολυμπιακός δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία να επιστρέψει στην κορυφή της Super League.

Η ομάδα του Βαλβέρδε, με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη της με 2-0 επί του ΠΑΟΚ, επικράτησε με το ίδιο σκορ της ΑΕΚ στο «Καραϊσκάκη», «προσπερνώντας» έτσι τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία.

Πιο συγκεκριμένα με το «τρίποντο» που κατέκτησαν οι «ερυθρόλευκοι», στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Super League, έφτασαν τους 49 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στο +1 από το «τριφύλλι», που φιλοξενεί την Κυριακή τη Skoda Ξάνθη.

Οι «ερυθρόλευκοι», όπως και στην Τούμπα, μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τέρματα των Μέλμπεργκ (5’) και Μιραλάς (24’)  πήραν μία πολύτιμη νίκη, στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Ερνέστο Βαλβερδε παρέταξε τον Ολυμπιακό σε σχηματισμό 4-3-3, με  τον Μέγιερι κάτω από την εστία, επαναφέροντας  τον Τοροσίδη στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Μοντέστο σε σχέση με το ματς με τον ΠΑΟΚ.

Στην αντίπερα όχθη, στα αριστερά διατήρησε τον Μαρκάνο, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούσαν οι Αβραάμ Παπαδόπουλος και Μέλμπεργκ.

Στη μεσαία γραμμή τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Μανιάτης και Ορμπάιθ, ενώ ο Ιμπαγάσα ήταν πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή.

Οσον αφορά την τριπλέτα της επίθεσης των «ερυθρόλευκων», συνέθεταν ο Καζίμ στα δεξιά, ο Μιραλάς στα αριστερά, με τον Τζεμπούρ να είναι ο μοναδικός προωθημένος.

Στον αντίποδα ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε την ΑΕΚ σε σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα γκολπόστ πήρε θέση ο Αραμπατζής με  τους Κοντοέ, Δέλλα, Μανωλά και Καράμπελα (από τα δεξιά προς τα αριστερά) να είναι η αμυντική τετράδα.

Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Βάργκας, Μάκος και Καφές, ενώ στις δύο πτέρυγες της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Μπέλεκ και Λεονάρντο, με τον Λυμπερόπουλο να είναι η «αιχμή του δόρατος».

Ο Ολυμπιακός, όπως και στο παιχνίδι της Τούμπας, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας με το… καλησπέρα τις άγριες διαθέσεις του.

Οι παίκτες του Βαλβέρδε άσκησαν ασφυκτικό πρέσινγκ στην ΑΕΚ, κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο χώρο του κέντρου, αρχίζοντας μάλιστα τις επισκέψεις στην εστία του Αραμπατζή.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Πειραιώτες σημειώθηκε μόλις στο 2’. Ο Μιραλάς σε μία επέλασή του χόρεψε τον Κοντοέ και έδωσε έτοιμο γκολ στον επερχόμενο Μανιάτη, ο οποίος ωστόσο δεν βρήκε στόχο από απόσταση δύο μέτρων.

Η ομάδα του Πειραιά ουδόλως πτοήθηκε από τη χαμένη ευκαιρία του πρώην άσου του Πανιώνιου και στο 5’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ.

Μετά από κόρνερ του Ιμπασάσα ο Μέλμπεργκ πήδηξε ψηλότερα από όλους στη μικρή περιοχή της «Ένωσης» και με κεφαλιά ανάγκασε τον Αραμπατζή να μαζέψει την μπάλα από το βάθος της εστίας του, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Οι «ερυθρόλευκοι», με τη ψυχολογία στα ύψη, μετά το άνοιγμα του σκορ, συνέχισαν να έχουν στριμωγμένη στα… σκοινιά την «Ένωση», η οποία έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει.

Έτσι το 2-0 ήταν θέμα χρόνου για την ομάδα του Βαλβέρδε. Όπερ και εγένετο στο 24’ με τον Μιραλάς, ο οποίος, μετά από μία επέλαση του Τζεμπούρ από τα αριστερά έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ένα κοντινό πλασέ διπλασιάσε τα γκολ των Πειραιωτών.

Μάλιστα ο Βέλγος επιθετικός είχε ευκαιρία  νωρίτερα να χριστεί σκόρερ, αφού στο 12ο λεπτό έκανε ένα συρτό γωνιακό σουτ, το οποίο δεν βρήκε στόχο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τα ηνία στο παιχνίδι, με τον Μέγερι να έχει ρόλο θεατή, δεδομένου ότι η «Ένωση» ήταν ανύπαρκτη επιθετικά.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός, κατέβασε ταχύτητα, καθώς δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι σε τέσσερις ημέρες θα αντιμετωπίσει την Ρούμπιν Καζάν στην Ρωσία, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Europa League.

Έτσι τα πρώτα 15 λεπτά του β’ μέρους κύλησαν χωρίς κάποια καλή φάση, μπροστά από τις δύο εστίες, στοιχείο ενδεικτικό της ποιότητας του θεάματος που παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στην επανάληψη.

Στη συνέχεια ο προπονητής της ΑΕΚ, βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να απειλήσει τους γηπεδούχους, άρχισες τις διορθωτικές κινήσεις.

Πιο συγκεκριμένα στο 60’ αποφάσισε να περάσει στον αγώνα τον Σιαλμά στη θέση του Μπέλεκ, ο οποίος ήταν «ωσεί παρών» στο Καραϊσκάκη.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λυμπερόπουλος πραγματοποίησε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στην αριστερή γωνία, βλέποντας τον Μέγερι να αποκρούει εντυπωσιακά, σε μία από τις ελάχιστες περιπτώσεις που τον χρειάστηκε απόψε η ομάδα του.

Στο 65’ οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αναγκαστικές αλλαγές, με τον Αμπντούν να παίρνει την θέση του Μιραλάς και τον Ρίκκα ν’ αντικαθιστά τον Μάκο, χωρίς ωστόσο, ν’ αλλάζει κάτι στην διάταξη ούτε των δύο ομάδων.

Τα λεπτά περνούσαν, με τους παίκτες της ΑΕΚ να συμβιβάζονται με την ήττα και τους παίκτες του Ολυμπιακού να βγαίνουν μετά από πολύ ώρα στην επίθεση.

Στο 77’ το σουτ του Καζίμ-Ρίτσαρντς  ήταν άστοχο, ενώ έξι λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μέλμπεργκ μετά από φάουλ του Ιμπαγάσα, κατέληξε στην αγκαλιά του Αραμπατζή.

Στα τελευταία λεπτά, ο Κωστένογλου αποφάσισε να παίξει το τελευταίο του χαρτί, βάζοντας τον Γκερέιρο στη θέση του Βάργκας.

Παρά την είσοδο του Βραζιλιάνου (διεθνούς με την Εθνική Πολωνίας) η Ένωση δεν κατάφερε να πετύχει κάτι καλό.

Έτσι τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελευταίο σφύριγμα του Ανδρέα Παππά βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τη νίκη με 2-0, σε ένα από τα πιο εύκολα ντέρμπι της ιστορίας απέναντι στην «Ένωση».

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0

Γκολ: 5′ Μέλμπεργκ, 24′ Μιραλάς

Κίτρινες: Παπαδόπουλος, Ιμπαγάσα – Μάκος, Μπέλεκ, Δελλάς, Μανωλάς

Κόκκινες:

Ολυμπιακός (Έρνεστο Βαλβέρδε): Μέγιερι, Τοροσίδης, Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Μανιάτης (82′ Μοντέστο), Ορμπάιθ, Μιραλάς (66′ Αμπντούν), Ιμπαγάσα, Καζίμ (85′ Χολέμπας), Τζεμπούρ

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Κοντοές, Δέλλας, Μανωλάς, Καράμπελας, Μάκος (66 Ρίκκα), Καφές, Βάργκας (82′ Γκερέιρο), Λεονάρντο, Μπέλεκ (61′ Σιαλμάς), Λυμπερόπουλος