Η Αντβέρπ αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την ΑΕΚ. Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ προκρίθηκε στους ομίλους του Champions League με δύο νίκες, αφού μετά την Αμβέρσα (1-0) νίκησε την Ένωση και στην OPAP Arena με 2-1. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Κερκ (73΄), Μπαλικουισά (90+5΄), ενώ για την ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει ο Αραούχο στο 90΄. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» θα αγωνιστούν στους ομίλους του Europa League.

Η Αντβέρπ αιφνιδίασε την ΑΕΚ με την τακτική που ακολούθησε. Ανέβασε ψηλά τις γραμμές και έπαιξε… εξαντλητικό build up με τον τερματοφύλακα Μπιτέ να έχει ίσως τις περισσότερες επαφές από οποιονδήποτε συμπαίκτη του. Από αυτόν ξεκινούσε το παιχνίδι των Βέλγων, οι οποίοι ήταν εμφανές ότι ήθελαν να αποτρέψουν το ενδεχόμενο να βρουν ρυθμό οι γηπεδούχοι και, με την ώθηση του κόσμου, να τους «στριμώξουν» στην περιοχή. Έτσι, η ομάδα του Φαν Μπόμελ ήταν η κερδισμένη του α΄ ημιχρόνου αφού και δεν κουράστηκαν οι παίκτες τους και απειλήθηκαν άμεσα μόνο σε μία περίπτωση, κι αυτή από λάθος πάσα του Ζαν Μπιτέ (το build up που αναφέραμε πριν), με τον ίδιο τον Γάλλο γκολκίπερ να αποκρούει το σουτ του Πόνσε, διορθώνοντας το σφάλμα του στο 16΄.

Η πίεση που ασκούσε η ΑΕΚ ήταν απολύτως ελεγχόμενη από τους Βέλγους, καθώς οι δύο ομάδες –και κατ΄επέκταση οι πάγκοι τους- έπαιζαν το παιχνίδι της υπομονής. Από τη μία ο Αλμέιδα ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός στην αμυντική προσήλωση, από την άλλη ο Φαν Μπόμελ περίμενε υπομονετικά να βγει ένα κλέψιμο ή μία καλή πάσα για να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για ένα γκολ.

Στο 61΄ έγινε το highlight της βραδιάς. Ο Μπαλικουϊσά από δεξιά έβγαλε τη μπάλα παράλληλα με την τελική γραμμή, αυτή πέρασε από τον Στάνκοβιτς και ο Μούγια, εντελώς μόνος αρκούσε να «φυσήξει» τη μπάλα για να μπει στα δίχτυα, έχασε ένα γκολ το οποίο δεν… χάνεται. Αμέσως μετά η ατυχία χτύπησε την Αντβέρπ καθώς ο αρχηγός και αδιαφιλονίκητος ηγέτης της αμυντικής της γραμμής, ο Τόμπι Αλντερβάιρελντ, τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του μπήκε ο 20χρονος Βαν Ντεν Μπος.

Η ΑΕΚ δεν ήταν καθόλου επικίνδυνη στο πρώτο μισό του β΄ ημιχρόνου, έτσι ο Αλμέιδα έριξε στο ματς τους Ελίασον, Αραούχο πριν τη συμπλήρωση 70 λεπτών. Στο 73΄ μια αδράνεια στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα, έβαλε την Αντβέρπ σε θέση οδηγού. Από πλάγιο άουτ ο Μπαλικουισά έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έβγαλε ασίστ στον νεοεισελθόντα Κερκ, ο οποίος έγραψε το 0-1. Μην έχοντας κάτι να χάσει, ο Αλμέιδα πραγματοποίησε ακόμα τρεις αλλαγές, δίνοντας το σύνθημα για φουλ επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ακριβώς με τη συμπλήρωση 90΄ λεπτών στη μοναδική ευκαιρία που παρουσιάστηκε στην ΑΕΚ στο β΄ ημίχρονο, ο Αραούχο ισοφάρισε! Την ίδια στιγμή ο 4ος διαιτητής έδειχνε 8 λεπτά καθυστέρηση. Ήταν πολλές οι… συμπτώσεις με το ματς εναντίον της Ντιναμό, που 30.000 κόσμος στην OPAP Arena άρχισε να πιστεύει σε ένα δεύτερο θαύμα! Όμως όλα τελείωσαν στο 95΄ όταν ο 18χρονος Φερμέιρεν βρήκε τον Μπαλικουισά στον κενό χώρο και ο 22χρονος έγραψε το 1-2. Η ΑΕΚ θα αγωνιστεί στους ομίλους του Europa League, ενώ η Αντβέρπ συνεχίσει την εκπληκτική της πορεία.

ΑΕΚ – Αντβέρπ 1-2 (Cosmote Sport 2, Mega)

Γκολ: 73΄Κερκ (Αντβέρπ), 90′ Αραούχο (ΑΕΚ), 90’+5 Μπαλικουισά (Αντβέρπ)

Κίτρινες κάρτες:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (80′ Γιόνσον), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (80′ Μάνταλος), Πινέδα, Γκατσίνοβις (80′ Πισάρο), Άμραμπατ (70′ Ελίασον), Τσούμπερ (70′ Αραούχο), Πόνσε.

Αντβέρπ (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Μπουτέζ, Βάινς, Αλντερβάιρελντ (65′ Φαν Ντεν Μπος), Κουλιμπαλί, Ντε Λατ, Κεϊτά, Έκελενκαμπ (66′ Κερκ), Φερμέιρεν, Μούχα, Μπαλικουισά (90’+8 Οντρέικα), Γιάνσεν (83′ Γιουσούφ).