Ρεπορτάζ: Γιώργος Στογιάννος

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε το αθηναϊκό clasico, με την ΑΕΚ να αναδεικνύεται νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Αλμέιδα επιβλήθηκε την Κυριακή με 1-0 του «τριφυλλιού» στην κατάμεστη Opap Arena, για την 17η αγωνιστική της Super League και, σπάζοντας το αήττητο των «πρασίνων», μείωσε τη διαφορά της από την πρώτη θέση στους τέσσερις βαθμούς.

Το γκολ που έκρινε το ντέρμπι και έβαλε «φωτιά» στη μάχη του τίτλου το πέτυχε ο Πινέδα στο 68ο λεπτό, χαρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του, η οποία ήθελε πάση θυσία τη νίκη, μετά την ήττα-σοκ στα Γιάννενα.

Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» την ισοφάριση, καθώς είχε δοκάρι με τον Ιωαννίδη, ενώ η ΑΕΚ έχασε πέναλτι δύο λεπτά αργότερα, με τον Μπρινιόλι να νικάει τον Γκαρσία.

Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε να ξεκινήσει με τον Σιντιμπέ στο δεξί άκρο της άμυνας (ο Ρότα έμεινε στον πάγκο λόγω ασθένειας που τον κράτησε εκτός προπονήσεων τις τελευταίες μέρες, ενώ στον αντίποδα ο Γιοβάνοβιτς  έκανε μόνο μια αλλαγή σε σχέση με το σχήμα που είχε επιλέξει για το ματς απέναντι στον Λεβαδειακό, ξεκινώντας τον Βέρμπιτς αντί του Τσέριν.

Στο πρώτο μισάωρο το αθηναϊκό clasico δεν έχει καθόλου ρυθμό. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο τραυματισμός του Χατζισαφί αλλά και το γεγονός πως οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη έμφαση στην αμυντική τους προσήλωση.

Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του ντέρμπι επέλεξε να μην πιέσει ψηλά τον αντίπαλό της, όπως συνηθίζει στα παιχνίδια της, προκειμένου να αποφύγει το ρίσκο ενδεχόμενων αντεπιθέσεων, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έπαιζε πολύ συντηρητικά.

Tόσο οι «κιτρινόμαυροι» όσο και οι «πράσινοι» έδειχναν να παραμονεύουν στη… γωνία, περιμένοντας ο ένας το λάθος του άλλου, προκειμένου να το… τιμωρήσουν.

Έτσι, με τις δύο ομάδες να αρνούνται να πάρουν κάποιο ρίσκο, μοιραία δεν δημιουργήθηκε ούτε… υποψία φάσης, με τους δύο τερματοφύλακες να έχουν ρόλο θεατών στα πρώτα 30 λεπτά του ντέρμπι.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε τις γραμμές της και προσπάθησε να πιέσει το «τριφύλλι», ωστόσο η πράσινη οπισθοφυλακή, λειτουργώντας υποδειγματικά, δεν επέτρεψε στην «Ένωση» να φτάσει σε κάποια καλή στιγμή, με το 0-0 να παραμένει.

Η ουσία είναι ότι το πλάνο Γιοβάνοβιτς δούλευε μια χαρά στην OPAP Arena. Ο Αλμέιδα ήταν για ακόμα μία φορά αυτός που έπρεπε να βρει λύση, όπως και την περασμένη Τρίτη στα Γιάννινα.

Αυτή τη φορά η ΑΕΚ δεν ήταν πίσω στο σκορ (από τον ΠΑΣ έχανε 2-0 στο ημίχρονο) αλλά σε αυτό το ντέρμπι η ισοπαλία ισοδυναμούσε με… νίκη του Παναθηναϊκού.

Γενικά στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος μπήκε με μεγαλύτερη ένταση, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που βρέθηκε μία ανάσα με το να ανοίξει το σκορ, καθώς δημιούργησε την πρώτη μεγάλη φάση στο ντέρμπι.

Αυτή σημειώθηκε στο 54′, με τον Μπερνάρ να πιάνει ένα ωραίο σουτ με το εξωτερικό στο όριο της περιοχής, αναγκάζοντας σε εντυπωσιακή απόκρουση τον Αθανασιάδη.

Στο 68ο λεπτό η ΑΕΚ, η οποία μέχρι τότε δεν είχε απειλήσει καθόλου τους «πράσινους», κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Αμέσως μετά από διακοπή, εξαιτίας κροτίδας που έπεσε  κοντά στον Μπρινιόλι, η «Ένωση» έπαιξε γρήγορα, αιφνιδίασε τους «πράσινους», με τον Πινέδα, να βγαίνει στην πλάτη του Τσέριν, μετά την κεφαλιά-πάσα του Αραούχο, νικώντας από δύσκολη γωνία τον Ιταλό γκολκίπερ, ο οποίος είδε την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του και να καταλήγει στα δίχτυα.

Από το σημείο εκείνο ανέλαβαν δράση στο χώρο του κέντρου οι Σιμάνσκι, Γιόνσον που έκοβαν κάθε «αισιόδοξη» επίθεση των φιλοξενούμενων.

Ο Γιοβάνοβιτς έπαιξε ό,τι χαρτί είχε για να αποφύγει την ήττα στη Νέα Φιλαδέλφεια. ,Μεταξύ άλλων έβγαλε τον Κουρμπέλη και πέρασε στο ματς τον Ιωαννίδη, μετατρέποντας το σύστημα της ομάδας του σε 4-4-2.

Μάλιστα ο διεθνής στράικερ λίγο έλειψε να δικαιώσει σε ακόμη ένα ματς τον προπονητή του.

Κι αυτό γιατί ο Ιωαννίδης «άγγιξε» την ισοφάριση στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν πέρασε και τον Αθανασιάδη αλλά από πολύ πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Αμέσως μετά, ο Φερνάντες κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Σένκεφελντ και ο Λιβάι Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση.

Ο Μπρινιόλι απέκρουσε δίνοντας ολιγόλεπτη παράταση στην αγωνία. Η ΑΕΚ κράτησε και πήρε ένα ντέρμπι χωρίς να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία, με εξαίρεση το πέναλτι!

Εντούτοις η φοβερή της έδρα έπαιξε καταλυτικό ρόλο, αφού έφτασε τις 6 διαδοχικές νίκες στην OPAP Arena, όπου αποδεικνύεται ασυναγώνιστη.

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0

Γκολ: 68′ Πινέδα (ΑΕΚ)

Κίτρινες: Βέρμπιτς (Παναθηναϊκός), Γκαρσία (ΑΕΚ), Μάγκνουνσον (Παναθηναϊκός), Παλάσιος (Παναθηναϊκός)

Δοκάρια: 90+8′ Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός)

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ (81′ Τσούμπερ), Πινέδα (90′ Φερνάντες), Γκαρσία, Αραούχο.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας (89′ Βαγιαννίδης), Πέρεθ (89′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης (70′ Ιωαννίδης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς (56′ Τσέριν), Σπόραρ.