Η ΑΕΚ έφυγε με νίκη 2-1 από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Ματίας Αλμέιδα δήλωσε ότι νιώθει ευγνωμοσύνη για τους ποδοσφαιριστές του που «αφήνουν την ψυχή τους».

Αναλυτικά όσα είπε: «Στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου τα πήγαμε πολύ καλά. Τα τελευταία τέσσερα λεπτά χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας, ο αντίπαλος σκόραρε και το παιχνίδι άνοιξε ξανά. Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες φάνηκαν ότι θέλουν να κερδίσουν. Ο αντίπαλος δημιούργησε μια ευκαιρία, εμείς αρκετές, κυρίως από αντεπιθέσεις. Νιώθω ευγνώμων γιατί οι παίκτες δίνουν την ψυχή τους, αυτό σημαίνει να υπερασπίζεσαι την ΑΕΚ.

Δεν σκέφτομαι τον εαυτό μου. Θεωρώ ότι αυτοί που πηδάνε, πετυχαίνουν τα γκολ είναι άλλοι. Οι υπόλοιποι τους δίνουμε τα εργαλεία, που κάποιες φορές βγαίνουν, αλλά είμαστε απέξω».