Μία ήττα που την αδικεί, βάσει της εικόνας της και των ευκαιριών που δημιούργησε στο ματς, γνώρισε την Τρίτη η ΑΕΚ στην Αμβέρσα, στον πρώτο αγώνα της με αντίπαλο την Αντβέρπ, για τα πλέι οφ του Champions League.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Αλμέιδα έχασε με 1-0 από τους νταμπλούχους Βελγίου, αλλά δεν… χάθηκε στη μάχη της πρόκρισης, καθώς θα έχει την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή και να κουνήσει… σεντόνι στον αγώνα ρεβάνς, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 30 Αυγούστου στην OPAP Arena στις 22:00.

Η “Ένωση” αγωνίστηκε για σχεδόν όλο το β’ ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, λόγω της αποβολής του Μπατάιγ με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 51′, ωστόσο έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Μπουτέ, ο οποίος, με τις εξαιρετικές του αποκρούσεις, κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Το γκολ που έκρινε την πρώτη μάχη της ΑΕΚ κόντρα στην Αντβέρπ το πέτυχε ο Γιάνσεν στο 16ο λεπτό. Mε πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε από το ματς στο 36ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία, με τον Πόνσε να τον αντικαθιστά, κάνοντας ντεμπούτο, στη δεύτερη θητεία του στην ελληνική ομάδα.

Με τον Γιώργο Αθανασιάδη κάτω από τα γκολπόστ παρατάχθηκε η ελληνική ομάδα καθώς ο Στάνκοβιτς δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις των τελευταίων ημερών.

Παράλληλα, ο Αλμέιδα άλλαξε και πάλι τη δεξιά πτέρυγα της ομάδας του, επιλέγοντας τους Σιντιμπέ, Άμραμπατ και από εκεί «χτύπησε» η Ένωση τους αντιπάλους της.

Στον αντίποδα η Άντβερπ μόλις σήμερα αποχαιρέτησε τον βασικό της αριστερό μπακ και τη θέση κάλυψε κατά συνθήκη ο Μπατάιγ, ο οποίος «ταλαιπωρήθηκε» από τους αντιπάλους του, ο οποίος εν τέλει πήρε νωρίς τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήλεγχαν τον ρυθμό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και μάλιστα απείλησαν πρώτοι στο 11′, με τον Άμραμπατ να βγάζει μία ωραία σέντρα από τα δεξιά “σημαδεύοντας” τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, βλέποντας όμως τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει.

Πέντε λεπτά αργότερα πάντως η άμυνα των “κιτρινόμαυρων” -και εν προκειμένω ο Χατζισαφί- ολιγώρησε κι έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, όταν ο Βερμίρερ με ωραία μπαλιά βρήκε τον Γιάνσεν, ο οποίος πλάσαρε τον Αθανασιάδη, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε δύο ευκαιρίες στο 21′ και στο 23′, με το σουτ του Σιμάνσκι εκτός περιοχής να περνάει για λίγο άουτ και την κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπουτέ.

Στο 28′ η ΑΕΚ είχε νέα καλή στιγμή με σουτ του Λιβάι Γκαρσία στα όρια της περιοχής, αλλά ο Αλντερβάιλερντ έβαλε σωτήρια το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 32′ το πλασέ του επιθετικού από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

Σε αυτήν τη φάση ο Λιβάι Γκαρσία αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού ψηλά στον μηρό και αντικαταστάθηκε από τον Πόνσε, ο οποίος ρίχτηκε στη μάχη στο 36ο λεπτό, κάνοντας έτσι το ντεμπούτο του στη δεύτερη θητεία του στην νταμπλούχο Ελλάδας.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους η ΑΕΚ προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων, προκειμένου να φτάσει στην επίτευξη ενός γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο οι νταμπλούχοι Βελγίου κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0, καθώς και στη φάση του 44ου λεπτού η μπάλα από το σουτ του Πινέδα κόντραρε στον Φερμίρεν και κατέληξε κόρνερ.

Ίδιο ήταν το σκηνικό του αγώνα στο ξεκίνημα του β’ ημίχρονου. Η Ένωση, η οποία επέστρεψε στο γήπεδο με μία αλλαγή (ο Γιόνσον πήρε τη θέση του Σιμάνσκι, ο οποίος είχε κάρτα) συνέχισε να πιέζει τους γηπεδούχους, χάνοντας ακόμη μία ευκαιρία στο 48’΄, όταν ο Χατζισαφί έπιασε ένα διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, βλέποντας τον Μπουτέ να αποκρούει.

Στο 51ο λεπτό διαταράχθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα, καθώς η Αντβέρπ έμεινε με 10 παίκτες.

Ο Μπατάιγ πάτησε με τις τάπες τον Γκατσίνοβιτς στον αστράγαλο, αναγκάζοντας τον διαιτητή να του δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Φαν Μπόμελ προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα που έφερε η αποβολή του παίκτη του και έκανε δύο αλλαγές, βάζοντας τους Φαν Ντε Μπος και Βίνες αντί των Εκέλενκαμπ και Οντρέιγκα, προκειμένου να μπορέσει να διαφυλάξει το προβάδισμα της ομάδας του

Ο Αλμέιδα απάντησε στο 68′, φρεσκάροντας την ομάδα του με τους Μάνταλο, Αραούχο και Ελίασον να παίρνουν τις θέσεις των Τσούμπερ, Σιντιμπέ και Γκατσίνοβιτς.

Η ΑΕΚ, παίρνοντας νέα επιθετική πνοή από τις αλλαγές του προπονητή της, συνέχισε να πολιορκεί και να παίζει στο μισό γήπεδο την Αντβέρπ, απειλώντας τους Βέλγους στο 77′ με το σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής, το οποίο όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπουτέ, που έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς η ΑΕΚ βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση και η Αντβέρπ είχε οπισθοχωρήσει και αρκούνταν στο να αμύνεται μαζικά, παραχωρώντας το ένα κόρνερ μετά το άλλο στην ελληνική ομάδα, οι Βέλγοι λίγο έλειψε να κάνουν το 2-0 στο 84′.

Ο Κέιτα πέταξε την μπάλα μπροστά, άμυνα και Αθανασιάδης αδράνησαν, με τον χαφ των γηπεδούχων να αστοχεί σε τετ-α-τετ.

Στο 88′ μετά από πολύ καλή σέντρα του Άμραμπατ, ο Πόνσε έπιασε μία ωραία ανάποδη κεφαλιά, αλλά κι αυτός είδε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να ενεργεί ακόμη μία φορά σωτήρια, διώχνοντας σε κόρνερ την μπάλα.

Αντβέρπ-ΑΕΚ 1-0

Γκολ: 16′ Γιάνσεν (Αντβέρπ)

Κίτρινες: Σιμάνσκι (ΑΕΚ), Πινέδα (ΑΕΚ), Ντε Λαέτ (Αντβέρπ)

Κόκκινες: 51′ Μπατάιγ (Αντβέρπ)

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Μπουτέ, Μπατάιγ, Ντε Λετ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Φερμέιρεν, Μπαλίκουϊσα, Εκέλενκαμπ (56΄ Βαν ντεν Μπος), Κεϊτά, Οντρέικα (56΄ Βάινς), Γιάνσεν (70΄ Μούγια)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (67΄ Αραούχο), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (46΄ Γιόνσον), Πινέδα, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς (67΄ Ελίασον), Τσούμπερ (67΄ Μάνταλος), Γκαρσία (36΄λ.τρ. Πόνσε)