Με ονειρικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του εφετινού Europa League η ΑΕΚ.

Η «Ένωση» στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση πέτυχε ιστορικό διπλό με 3-2 επί της εξαιρετικά φορμαρισμένης Μπράιτον, καταφέρνοντας να πάρει ένα τρίποντο-χρυσάφι, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε τρεις φορές των Άγγλων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «κιτρινόμαυρων» σε αγγλικό έδαφος μετά από 47 ολόκληρα χρόνια και τη νίκη επί της Ντέρμπι Κάουντι και πάλι με 3-2 σκορ.

Οι Σιντιμπέ (11΄), Γκατσίνοβιτς (40΄) και Πόνσε (84΄) πέτυχαν τα γκολ των νταμπλούχων Ελλάδας, ενώ για την Μπράιτον, στον πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα της Ιστορίας της, σκόραρε με δύο πέναλτι ο Ζοάο Πέδρο (30΄,67΄).

Ο Αλμέιδα επιφύλαξε μία μεγάλη έκπληξη στην ενδεκάδα της ΑΕΚ, καθώς ξεκίνησε βασικό τον Λιβάι Γκαρσία.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Στάνκοβιτς, ενώ στην άμυνα ξεκίνησαν οι Σιντιμπέ, Μήτογλου, Σιμάνσκι και Χατζισαφί.

Στα χαφ ήταν οι Πινέδα και Γιόνσον με τους Γκατσίνοβιτς και Άμραμπατ στις πτέρυγες, ενώ βασικός ξεκίνησε και ο Σέρχιο Αραούχο, πίσω από τον Λιβάι, ο οποίος επέστρεψε στην ενδεκάδα μετά τον τραυματισμό του.

Με εξαιρετική τακτική προσέγγιση, η ΑΕΚ κατάφερε να ελέγξει το ματς στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και να μην επιτρέψει να φανούν οι σημαντικές απουσίες (Μουκουντί, Βίντα) από το κέντρο της άμυνάς της.

Βρήκε ένα γρήγορο γκολ στο 11΄ όταν από κόρνερ του Χατζισαφί, ο Σιντιμπέ έπιασε κεφαλιά σχεδόν από το ύψος της μεγάλης περιοχής και σκόραρε με απίθανο τρόπο, για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Ένωση. Για τον Γάλλο, αυτό ήταν το πρώτο γκολ μετά από σχεδόν έξι χρόνια (!) αφού το τελευταίο το είχε πετύχει με τη φανέλα της Μονακό τον Δεκέμβριο του 2017.

Ακολούθησε ένα διάστημα στο οποίο η Μπράιτον κυριάρχησε στο γήπεδο, με την ΑΕΚ όμως να χάνει καθαρή ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Λιβάι (απέκρουσε ο Στιλ στο 12΄).

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 30΄ με πέναλτι που κέρδισε (από τον Χατζισαφί) και εκτέλεσε ο Ζοάο Πέδρο.

Στη συνέχεια φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι θα επέβαλαν το ρυθμό τους, όμως η Ένωση βρήκε ακόμα ένα γκολ, από στατική φάση.

Ο Γκατσίνοβιτς με απίστευτη προβολή σκόραρε στο 40΄, μετά από εκτέλεσε φάουλ του Χατζισαφί, ο οποίος σίγουρα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των πρωταθλητών στο Α΄ ημίχρονο.

Αποχώρησε, όμως, τραυματίας στην αρχή του δεύτερου και έτσι είναι αμφίβολος για το ντέρμπι της Δευτέρας με τον Παναθηναϊκό.

Ακριβώς μετά τη δεκάλεπτη διακοπή λόγω του τραυματισμού του μπακ της ΑΕΚ, η Μπράιτον πήρε νέο πέναλτι. Το κέρδισε ξανά ο Ζοάο Πέδρο μετά από λάθος του Σιμάνσκι.

Ο Βραζιλιάνος ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε στο 67΄. Ο νεαρός στράικερ της Μπράιτον έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Στάνκοβιτς απέκρουσε κλασικό τετ-α-τετ στο 78΄.

Έξι λεπτά αργότερα, στο 84΄, από απίστευτη μπαλιά του Γιόνσον και εξίσου «μαγική» συνεργασία Ελίασον, Πόνσε ο τελευταίος πλάσαρε τον Στιλ και έγραψε το 2-3!

Στις καθυστερήσεις ο Στάνκοβιτς πραγματοποίησε νέα πολύ σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Αντιγκρά.

Ο Αυστριακός γκολκίπερ ήταν «πανταχού παρών» στα λεπτά που ακολούθησαν και κράτησε την πολύτιμη νίκη απέναντι στην ομάδα-έκπληξη της Premier League.

Μπράιτον-ΑΕΚ 2-3

Γκολ: 11′ Σιντιμπέ (ΑΕΚ), 30′ πεν., 67′ πεν. Ζοάο Πέδρο (Μπράιτον), 40′ Γκατσίνοβιτς (ΑΕΚ), 84′ Πόνσε (ΑΕΚ)

Κίτρινες: Ίγκορ, Εστουπινιάν, Φαν Χεκ, Γουέλμπεκ – Μήτογλου, Σιμάνσκι, Πόνσε, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Μοχαμαντί

Μπράιτον:  Στιλ, Ίγκορ, Μίλνερ (55΄ λ.τρ. Λάμπτεϊ), Εστουπινιάν, Φαν Χεκ, Γκίλμουρ (86΄ Αντινγκρά), Γκρος, Μαρτς, Ζοάο Πέδρο (81΄ Γουέλμπεκ), Μιτόμα (86΄ Μπουονανότε), Φάτι